Vláda chce pomôcť rodičom s financovaním letných táborov pre deti | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Vláda chce pomôcť rodičom s financovaním letných táborov pre deti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
23.03.2015 09:44

BRATISLAVA – Opatrenia v druhom sociálnom balíčku vlády budú zamerané predovšetkým na podporu zamestnanosti a na mladé rodiny. Vláda tak chce podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) napríklad pomáhať rodičom financovať letné tábory pre deti či zaviesť poukážky na dovolenky strávené na Slovensku. Fico to vyhlásil v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.


Kabinet chce totiž pomáhať rodičom, ktorí často nevedia, kam umiestniť deti cez prázdniny, pomohol by im preto s financovaním letných táborov. "Lebo niekedy je to veľmi drahé a rodina si to nevie dovoliť," odôvodnil premiér. Druhou cestou, ktorou sa chce kabinet uberať, sú poukážky na dovolenky na Slovensku, čo má pomôcť cestovnému ruchu. 

Toto sú dve z opatrení v novom sociálnom balíčku, ktorý momentálne vláda rozpracováva. "Na prelome marca a apríla oznámime kroky, ktoré budú pripravené," avizoval premiér. Zároveň doplnil, že vláda nerobí nič, čo by išlo na úkor dlhu či na úkor deficitu verejných financií. "Budeme držať verejné financie pod absolútnou kontrolou," zdôraznil Fico.

Zdroje, ktoré chce štát použiť na tieto programy, sú z lepšieho výberu daní a vláde sa podľa Fica darí aj v boji proti daňovým únikom. Premiér tiež garantoval, že tak, ako vláda dodržiava prvý sociálny balík, tak sa bude dodržiavať aj ten druhý. Chce ho nastaviť tak, aby bol z väčšej časti naplnený do konca tohto roku a niektoré opatrenia presiahnu aj do roku 2016.

Premiérov oponent v diskusii, predseda opozičnej strany KDH Ján Figeľ, s niektorými opatreniami vlády súhlasí. "Niektoré sú také, že ich môžem aj podpísať, lebo boli súčasťou aj nášho programu," priblížil. Mnohé z opatrení sú však podľa neho krátkodobé, neudržateľné a skôr deformujú prostredie, pretože budú fungovať len dovtedy, kým budú dotované. "Napríklad mnohé miesta pre mladých, ktoré idú aj cez eurofondy," kritizoval Figeľ.

Vláda pritom podľa neho zvýšila dane a zaťažila podnikateľské prostredie, čo mnohé firmy pocítia aj teraz, keď budú musieť uhradiť daňové licencie. A to aj tí, ktorí sú v strate. Vláde sa tiež podľa šéfa kresťanských demokratov nedarí dlhodobo riešiť nezamestnanosť, keďže v porovnaní s predkrízovým obdobím je zhruba o 70.000 ľudí viac bez práce. Navrhoval by preto rozumné a vyvážené opatrenia.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články