Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

V Žiline dalo na protest výpoveď 39 zdravotných sestier

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
23.03.2015 11:29

ŽILINA – Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina dnes podalo výpoveď ďalších 39 sestier z oddelení ARO, traumatologickej Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) a internej JIS. Informovala predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.


Dôvodom je podľa nej vyhlásenie dvadsiatich vedúcich sestier žilinskej nemocnice, ktoré v piatok (20.3.) plne podporili námestníčku pre ošetrovateľskú starostlivosť. "Vo vyhlásení zavádzali slovenskú verejnosť o situácii v zdravotníckom zariadení a nemajú ďalej morálne právo vykonávať zodpovednú funkciu vedúcich sestier," uviedla Kavecká.

Doplnila, že OZ SaPA prijalo s úľavou informáciu o odstúpení riaditeľa FNsP Žilina Štefana Voláka z funkcie. "Pre normalizáciu pomerov v tomto zdravotníckom zaradení ide síce o nevyhnutný, ale iba prvý krok. Ďalšou osobou manažmentu žilinskej nemocnice, zodpovednou za súčasný neutešený stav, je námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú činnosť Margita Porubčanská, ktorá je priamo zodpovedná za manažment práce sestier. Preto je nevyhnutné, aby okrem riaditeľa žilinskej nemocnice odstúpila z funkcie aj ona," zdôraznila predsedníčka OZ SaPA.

"OZ SaPA vyzýva ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, aby urýchlene začal riešiť problémy, ktoré po odvolanom riaditeľovi žilinskej nemocnice zostali. Situácia na jednotlivých oddeleniach žilinskej nemocnice je dnes rovnako zložitá ako pred jeho odstúpením. FNsP Žilina v súčasnosti potrebuje nové vedenie, ktoré upokojí situáciu na pracoviskách, zabezpečí zvýšenie počtu sestier na personálne poddimenzovanom pracovisku Centrálnej JIS a začne riešiť kritickú situáciu na internom, ale aj na ďalších oddeleniach," doplnila Kavecká.

Riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák odstúpil z funkcie po výzve ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) na vyvodenie osobnej zodpovednosti. "Po napätej situácii v Žiline, ktorá vyvrcholila výpoveďami sestier z centrálnej JIS, sa minister zdravotníctva Viliam Čislák osobne zaujímal o situáciu v žilinskej nemocnici. Vyzval riaditeľa Štefana Voláka, aby prijal osobnú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Riaditeľ túto výzvu prijal a odstúpil," uviedla v sobotu 21. marca v stanovisku pre médiá riaditeľka komunikačného odboru rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články