°C

Utorok, 26. máj 2020. Meniny má Dušan, zajtra Iveta.

Prezident Kiska vymenoval sedem nových sudcov bez časového obmedzenia

Prezident Andrej Kiska vymenoval sedem sudcov
Prezident Andrej Kiska vymenoval sedem sudcov
Zdroj: SITA
16.12.2014 12:06

BRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska dnes vymenoval sedem nových sudcov bez časového obmedzenia. Sudcovský stav posilnia Stanislava Padúchová, Ľuboš Murgaš, Juraj Fujerik, Tomáš Saraka, Jana Smereková, Andrej Radomský a Judita Gabonaiová Hrenčuková.


Dekrét Kiska odovzdal aj kandidátke Judite Gabonaiovej Hrenčukovej, ktorá sa nedočkala talára v júli. Hlava štátu vtedy vymenovanie pozastavila pre vážne pochybnosti o objektívnom prístupe výberovej komisie vo výberovom konaní, v ktorom uspela. Súdna rada v októbri Gabonaiovú Hrenčukovú opäť navrhla. Kiska teraz jej rozhodnutie akceptoval.

Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaná sudkyňa Jana Smereková (Okresný súd Michalovce).
Prezident Andrej Kiska vymenoval
Zdroj: SITA

„Po dlhšom zvažovaní som dnes vymenoval všetkých sudcov, ktorých mi Súdna rada navrhla a potvrdila, hoci moje pochybnosti zostali,“ uviedol prezident počas slávnostného prejavu. Gabonaiová Hrenčuková uspela vo výberovom konaní na súde, kde pracuje ako sudkyňa jej matka, pred ostatných uchádzačov sa dostala až v ústnej časti.

Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaný sudca Juraj Fujerik (Okresný súd Kežmarok).
Prezident Andrej Kiska vymenoval
Zdroj: SITA

„Zopakujem moje presvedčenie, že proces výberu sudcov musí byť na každom stupni nielen odborne a profesionálne náročný, ale aj taký dôkladný, nespochybniteľný a transparentný, že vylúči akékoľvek pochybnosti do vnútra súdnictva ako aj pred verejnosťou,“ doplnil Kiska.

Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaný sudca Andrej Radomský (Okresný súd Galanta).
Prezident Andrej Kiska vymenoval
Zdroj: SITA

Stanislava Padúchová a Ľuboš Murgaš museli na vymenovanie čakať tri roky. Vo výberovom konaní uspeli ešte v čase úradovania ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Súdna rada pod vedením Štefana Harabina ich ignorovala. Odobrila ich až po jeho odchode.

Judita Gabonaiová Hrenčuková sa stala sudkyňou Okresného súdu v Rožňave, Stanislava Padúchová nastúpi na Okresný súd v Brezne, Ľuboš Murgaš na Okresný súd vo Veľkom Krtíši. Juraj Fujerik a Tomáš Saraka posilnia Okresný súd v Kežmarku, Jana Smereková Okresný súd Michalovce a Andrej Radomský Okresný súd Galanta.

Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaný sudca Tomáš Saraka (Okresný súd Kežmarok).
Prezident Andrej Kiska vymenoval
Zdroj: SITA

Všetkých kandidátov schválila Súdna rada SR už pod vedením Jany Bajánkovej. „Vnímam to ako posun v rámci justície, že slovenské súdnictvo začalo písať novú kapitolu. Že je ústretové všetkým spektrám názorov,“ uviedla šéfka Súdnej rady na dnešnej slávnosti v prezidentskom paláci.

Hlava štátu s členmi súdnej rady diskutovala o tom, ako zlepšiť proces výberu sudcov. Rada pripravuje nové kritériá ich výberu. Bajánková dnes uistila, že komisia, ktorá má túto vec na starosti, pracuje. Na vypracovanie kritérií podľa nej bude potrebovať primerané časové obdobie.

Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaná sudkyňa Judita Gabonaiová Hrenčuková (Okresný súd Rožňava).
Prezident Andrej Kiska vymenoval
Zdroj: SITA


Galéria

Prezident Andrej Kiska vymenoval Prezident SR Andrej Kiska Prezident SR Andrej Kiska Prezident SR Andrej Kiska Prezident SR Andrej Kiska Prezident SR Andrej Kiska

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články