FOTO Máme byť na čo hrdí: Takto nádherne vyzerá Dóm sv. Alžbety po rekonštrukcii! | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

FOTO Máme byť na čo hrdí: Takto nádherne vyzerá Dóm sv. Alžbety po rekonštrukcii!

Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety
Zdroj: Miroslav Vacula
13.12.2014 10:53

KOŠICE – Niekoľko desaťročí boli stavbárske lešenia neodmysliteľnou súčasťou Dómu sv. Alžbety. Našu najväčšiu gotickú katedrálu a dominantu Košíc totiž rekonštruovali odborníci a táto práca sa nedá urýchliť.


Ako prvé odstránili lešenia z exteriéru Dómu, ešte v minulom roku a tento týždeň už „zmizlo“ lešenie aj vnútri katedrály. Návštevníci tak môžu obdivovať znova nadobudnutú nádheru chrámu. Reštaurátori zo združenia Villard však nekončia. Čaká ich ešte obnova južnej (Matejovej) veže, ktorá by mala byť ukončená v apríli 2016.

FOTO Máme byť na
Zdroj: Miroslav Vacula

FOTO Máme byť na
Zdroj: Miroslav Vacula

„Celkový rozpočet projektu, ktorý sa začal 1. januára 2013 a oficiálne sa skončí 31. decembra 2014, bol vyše 2 milióny 145 tisíc eur. Pre slovenskú stranu predstavoval viac než jeden milión 101 tisíc eur. Vyše 80 percent prostriedkov pochádzalo z eurofondov. Vďaka projektu sa podarilo zreštaurovať juhovýchodnú a juhozápadnú bočnú loď, juhozápadnú kaplnku Mettercia, západný portál katedrály z vnútornej strany, severovýchodnú a severozápadnú bočnú loď. Po reštaurovaní najviac vynikli fresky z 15. storočia, ktoré teraz ohromujú svojou farebnosťou. Naproti tomu striedme farby využili reštaurátori na nenápadné vydelenie stredovekých častí chrámu od tých, ktoré boli vybudované až počas veľkej regotizačnej rekonštrukcie v rokoch 1877-1896,“ informovala Mária Bartková, projektová manažérka organizácie Perly Gotickej cesty.

FOTO Máme byť na
Zdroj: Miroslav Vacula

FOTO Máme byť na
Zdroj: Miroslav Vacula


Galéria

Nástroje k článku



ZDROJ: mik
FOTO: Miroslav Vacula

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články