Nedeľa14. apríl 2024, meniny má Justín, Justína, zajtra Fedor

Slováci podplácajú menej: Pozrite, ako sme si polepšili v boji s korupciou

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Slovensko v boji proti korupcii pokročilo. Podľa svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo v tomto roku Slovensko na 54. mieste zo 175 krajín. Ide o zlepšenie o šesť miest oproti roku 2013.

 "Je to ale šieste najhoršie umiestnenie z krajín Európskej únie, keď za nami skončili len Chorvátsko, Taliansko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko,“ dodal riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Slovensko malo zaznamenať pokrok v boji proti korupcii najmä vďaka prijatiu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie, vďaka prísnejšej úprave financovania politických strán a pomohlo mu aj zavedenie elektronického trhoviska v systéme štátnych zákaziek. "Pozitívnym signálom bol aj odchod Štefana Harabina z čela slovenskej justície,“ dodal Šípoš. 

Našu krajinu však podľa neho čakajú v boji proti korupcii výzvy. "Budúci rok budú politici menovať svojich zástupcov do komisie, ktorá bude dozerať na dodržiavanie pravidiel financovania predvolebnej kampane v roku 2016. Inšpektoráty práce prevezmú agendu ochrany oznamovateľov korupcie. Elektronické trhovisko zažije prvú zaťažkávajúcu skúšku, či priláka dostatočné množstvo ponúk dodávateľov a či na ňom budú obstarávatelia vedieť efektívne nakupovať,“ doplnil Šípoš. Skúškou Slovenska v boji proti korupcii bude podľa neho aj novelizácia infozákona, ktorú plánuje vládny kabinet. "Obsah novely bude ďalším signálom, či Slovensko berie boj proti korupcii vážne,“ konštatoval Šípoš. 

Podľa rebríčka, ktorý reflektuje úroveň vnímania domácich i zahraničných analytikov a manažérov, sú najčistejšími krajinami Dánsko, Nový Zéland a Fínsko. Naopak, najskorumpovanejšími sú Somálsko, Severná Kórea a Sudán.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu