Rómovia si vo Veľkej Lomnici postavia nájomné domy | Topky.sk

Pondelok, 16. júl 2018. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Rómovia si vo Veľkej Lomnici postavia nájomné domy

Miesto výstavby vo Veľkej Lomnici
Miesto výstavby vo Veľkej Lomnici, Zdroj: SITA
28.07.2014 14:28

POPRAD – V rómskej osade Nový dvor vo Veľkej Lomnici dnes začali s výstavbou dvoch obecných nájomných rodinných domov nižšieho štandardu.


Onedlho k nim pribudne aj tretí. Na výstavbu troch domov získala obec grant 43 000 eur z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Obec Veľká Lomnica zo svojho rozpočtu vyčlenila na výstavbu domov 5 000 eur.

„Všetky náklady sú určené výhradne na nákup materiálu, keďže ide o svojpomocnú výstavbu,“ uviedol starosta obce Peter Duda. Z dotácie sa uhradí aj činnosť stavebného dozoru. Hoci rozpočet projektu je napätý, starosta verí, že za 48 000 eur sa im podarí postaviť tri nájomné domy.

Obec Veľká Lomnica je po Breznici druhou obcou, kde úrad poskytol peniaze na svojpomocnú výstavbu nájomných domov. Treťou samosprávou bude Humenné. „Touto výstavbou chceme viac zapojiť Rómov do pretvárania rómskych osád. Nechceme, aby do osád chodili firmy a zadarmo odovzdávali hotové domy. Toto je projekt, kde aktívne zapojíme Rómov do projektu a znížime tak potrebné financie na projekt a vybudujeme vzťah k týmto objektom,“ uviedol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Ďalším benefitom projektu je podľa Polláka to, že Rómovia získajú zručnosti, ktoré môžu využiť na trhu práce.

Podľa starostu Veľkej Lomnice je takýto spôsob výstavby domov jedno z riešení, ako zabezpečiť bývanie v tejto komunite. Budúcich nájomníkov vyberala samospráva podľa toho, ako si plnia svoje povinnosti nielen voči obci, ale aj podľa toho, či sú aktívni pri aktivačnej činnosti, alebo ako spolupracujú s terénnymi sociálnymi pracovníkmi.

Pri výbere nájomníkov zavážilo aj to, či deti chodia pravidelne do školy a plnia si svoje školské povinnosti. Ostatným obyvateľom osady chce samospráva takýmto spôsobom ukázať, že ak si budú plniť svoje povinnosti, tak sa im to oplatí.

Nové nájomné domy budú mať podlahovú plochu približne 50 metrov štvorcových. Dom bude nepodpivničený, bez obytného podkrovia. V dome bude kuchyňa spojená s obývacou izbou, spálňa a kúpeľňa so sociálnym zariadením. Rodinné domy zostanú aj po dokončení vo vlastníctve obce.

Obyvatelia domov dostanú nájomnú zmluvu na desať rokov. V budúcnosti plánuje obec stavať aj ďalšie nájomné domy. Podmienkou bude získanie prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania, keďže obec nemá dostatok vlastných prostriedkov. Podľa starostu nájomné bývanie plánuje obec nielen v rómskej osade, ale aj priamo v obci.

Požiadavky na bývanie eviduje samospráva nielen zo strany obyvateľov osady, ale aj ostatných obyvateľov obce. Veľká Lomnica má vyše 4 400 obyvateľov, z toho takmer 2 000 Rómov, ktorí žijú prevažne v osade.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články