°C

Sobota, 4. júl 2020. Meniny má Prokop, zajtra Cyril a Metod.

Kresťania dnes slávia vzkriesenie Ježiša Krista

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
20.04.2014 08:18

BRATISLAVA - Katolíci, evanjelici a veriaci ďalších kresťanských cirkví dnes slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista na tretí deň po jeho ukrižovaní a smrti. Pripomínajú si najväčší Kristov zázrak a základnú pravdu kresťanskej viery. Je to víťazné zavŕšenie Kristovho vykupiteľského diela.


V rímskokatolíckych kostoloch sa dnes konajú slávnostné omše na oslavu Kristovho zmŕtvychvstania. V bratislavskej Katedrále sv. Martina sa o 10.30 h uskutoční slávnostná pontifikálna sv. omša, podobne ako v ďalších katedrálach na Slovensku. 

V Gréckokatolíckej cirkvi sa v dnešnú svätú a Veľkú nedeľu Paschy zavčasu ráno (okolo piatej hodiny) slávi utiereň Vzkriesenia, ktorej súčasťou je paschálny kánon sv. Jána Damascenského. Ráno a predpoludním je v cirkvi zvykom posvätenie veľkonočných jedál, slávi sa sv. liturgia a poobede večiereň.

Aj veriaci Pravoslávnej cirkvi, ktorí väčšinou majú Paschu v inom termíne ako ostatní kresťania, slávia dnes Vzkriesenie Krista. Slávenie Paschy všetkých cirkví v rovnakom termíne vychádza približne raz za štyri roky.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články