°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Pozor, v Tatrách trvá 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
12.03.2014 09:24

POPRAD - Dnes ráno bolo na horách opäť jasno. Teplota vzduchu sa pohybovala od -5° C do +2° C. Fúkal mierny, na hrebeňoch Tatier čerstvý, prevažne severný vietor s rýchlosťou do 30 km/hod, v nárazoch aj viac.


Za posledných 24 hodín nepripadol žiadny nový sneh, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Snehová pokrývka je všeobecne vplyvom neustáleho striedania kladných a záporných teplôt stabilizovaná.

Sneh z poslednej periódy sneženia bol v najvyšších polohách Tatier previaty najmä na severné a severozápadné svahy, kde lokálne vytvoril nebezpečné snehové útvary - dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je naďalej, a to najmä v polohách do 1 800 m n. m., podpriemerná. Povrch snehu je na hrebeňoch a exponovaných miestach prevažne tvrdý až zľadovatený. V najvyšších polohách Tatier je najmä na severných tienistých svahoch vrstva novšieho suchého snehu z posledného sneženia.

Vo Vysokých Tatrách trvá nad 2 000 m n. m. mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou je lavínové nebezpečenstvo len malé, t.j. 1. stupeň. V ostatných pohoriach pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo. Sneh z poslednej periódy sneženia je nerovnomerne rozmiestený a bol previaty prevažne do západných a severných žľabov.

Sneh je uložený na tvrdom podklade a nie je úplne previazaný. Najmä v severne a severozápadne orientovaných svahoch sa môžu vyskytovať menej stabilné snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie lavín je možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne.

Pri oteplení v priebehu dňa sa na slnkom osvietených svahoch v stredných a vysokých polohách môžu vyskytnúť menšie spontánne lavíny a snehové splazy z mokrého snehu. Lavínové nebezpečenstvo v priebehu dňa pri oteplení mierne stúpa.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články