°C

Nedeľa, 23. február 2020. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Na horách naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.03.2014 08:52

BRATISLAVA - Na horách bolo dnes ráno zamračené nízkou oblačnosťou alebo s hmlou, miestami slabo snežilo, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -6° C do +2° C.


Fúkal mierny až dosť čerstvý vietor severných a východných smerov s rýchlosťou do 30 km/hod., v Nízkych Tatrách až silný s rýchlosťou do 45 km/hod. V nárazoch na hrebeňoch Tatier dosahoval rýchlosť do 50 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo v Tatrách do niekoľkých centimetrov nového snehu, vo Fatrách poprašok. Snehová pokrývka je vplyvom neustáleho striedania kladných a záporných teplôt v predchádzajúcich dňoch stabilizovaná.

Nový sneh je na nej previaty a miestami vytvára nebezpečné snehové útvary - dosky a vankúše. Celková výška snehovej pokrývky je naďalej, a to najmä v polohách do 1 700 m n.m. podpriemerná. Povrch snehu je na hrebeňoch a exponovaných miestach prevažne tvrdý až zľadovatený. V stredných polohách je mierna kôra. V najvyšších polohách Tatier je najmä na tienistých svahoch vrstva novšieho suchého snehu z posledného sneženia.

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách nad 1 700 m n.m. naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou je lavínové nebezpečenstvo len malé, t.j. 1. stupeň. Sneh z posledného sneženia je nerovnomerne rozmiestený a bol previaty prevažne do západných a severných žľabov. Sneh je uložený na tvrdom podklade a nie je úplne previazaný.

Najmä na severne a západne orientovaných svahoch sa môžu vyskytovať menej stabilné snehové dosky a vankúše. Pri veľkom dodatočnom zaťažení sa môžu vyskytnúť menšie až stredné lavíny. Pri oteplení v priebehu dňa sa v stredných polohách môžu vyskytnúť menšie spontánne lavíny a snehové splazy z mokrého snehu. V Malej a Veľkej Fatre trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články