°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Cestu do nebezpečných krajín ohlasuje ministerstvu viac ľudí

Čoraz viac Slovákov využíva možnosť dobrovoľne sa zaregistrovať na stránke ministerstva zahraničných vecí
Čoraz viac Slovákov využíva možnosť dobrovoľne sa zaregistrovať na stránke ministerstva zahraničných vecí
Zdroj: mzv.sk
19.02.2014 13:45

BRATISLAVA – Čoraz viac Slovákov využíva možnosť dobrovoľne sa zaregistrovať na stránke ministerstva zahraničných vecí pred vycestovaním do nebezpečných krajín.


"Podarilo sa dosiahnuť uspokojivý stav vo využívaní elektronického registračného formulára pri cestách do regiónov so sťaženými bezpečnostnými podmienkami," uvádza sa v správe o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky v minulom roku, ktorú dnes schválila vláda. Celkový počet registrovaných však vlani v porovnaní s predminulým rokom klesol, a to z 18 614 na 16 830.

"Trend v registrovaní slovenských občanov v roku 2013 je charakteristický nárastom počtu registrovaných občanov cestujúcich do krajín so zvýšeným bezpečnostným rizikom, a naopak, poklesom počtu registrovaných občanov cestujúcich do krajín s nižším, resp. malým bezpečnostným rizikom," povedali z tlačového odboru rezortu diplomacie. Pred cestou do Chorvátska sa napríklad v roku 2012 registrovalo 1 604 ľudí, minulý rok už len 717 občanov.

Viac Slovákov sa však registrovalo pred vycestovaním do Afganistanu (z deväť v roku 2012 stúpol ich počet na 145 v roku 2013), do Albánska (zo 43 na 119), Thajska (z 532 na 838), Tuniska (z 1 205 na 1 460), Izraela (z 191 na 334), Nigérie (z desať na 20) či Líbye (zo štyroch na 13). Podľa rezortu diplomacie tak v ostatných rokoch došlo ku kvalitatívnemu zlepšeniu využívania systému zo strany občanov.

Ministerstvo na možnosť zaregistrovať sa upozorňuje pravidelne. "Každý rok stúpa počet občanov, ktorí sa v zahraničí dostávajú do ťažkostí, či už ide o prírodné a živelné katastrofy, priemyselné, ekologické a technické havárie, pandémie a epidémie, sociálno-spoločenské krízy, organizovaný zločin, terorizmus alebo ozbrojené konflikty," tvrdí rezort zahraničia. Ľudí, ktorí sa na stránke ministerstva zaregistrujú, môžu v prípade krízových situácií upozorniť formou SMS či telefonicky.

"Na základe údajov z registračného formulára môžu tak zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí v takýchto prípadoch poskytnúť rýchlu pomoc občanom v núdzi," pripomína ministerstvo na svojej stránke.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: mzv.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články