Nedeľa, 4. december 2022. Meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto.

Srholec: Okupácia Československa pred 45 rokmi bola veľkou katastrofou

Anton SrholecGaléria fotiek (1)
Anton Srholec
Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Je dôležité pripomínať si aj po 45 rokoch okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy, pretože pre obyvateľov krajiny to bola veľká katastrofa. Na pietnej spomienke v Bratislave venovanej obetiam 21. augusta 1968 to dnes vyhlásil predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec.


"Pred 45 rokmi bol komunizmus uprostred svojho rozpadu, mal polčas svojho rozpadu a vtedy sme boli na križovatke. Keby ten proces transformácie socializmu s ľudskou tvárou na demokraciu pokračoval, tak u nás by skončil komunizmus ako v iných západných krajinách, kde boli silné komunistické strany – v Taliansku, vo Francúzsku, v Rakúsku," povedal Srholec.

Pietnu spomienku organizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska. Klásť vence k pamätnej tabuli venovanej obetiam 21. augusta 1968, ktorá je na budove Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, však prišli aj viacerí politici z KDH, SDKÚ a OĽaNO. S príhovorom vystúpil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, poslanec za KDH Pavol Hrušovský, vence kládol aj Ján Čarnogurský.

Anton Srholec si nemyslí, že by to bolo súčasťou ich predvolebnej kampane. "V týchto veciach pri oslavách historických udalostí predvolebná kampaň nič neznamená. Tu sa vraciame k minulosti, pripomíname si ju preto, aby sa to viac neopakovalo. Oni si svoju kampaň môžu robiť kde chcú, ale toto podľa mňa nemá s kampaňou nič spoločné. Tu ide o to, aby si pripomenuli udalosť, ktorá nás hlboko poznačila, ktorá sa nemala stať," hovorí Srholec.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991. Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti boli okupáciou zmarené a nastúpila politika normalizácie.

Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala v septembri 1968 od 21. augusta do 3. septembra 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články