Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Fiasko na súde v Trenčíne: Oslobodili lekárku, ktorú vinili zo smrti Miška (†4)!

Detskú lekárku oslobodiliGaléria fotiek (2)
Detskú lekárku oslobodili
Zdroj: TASR, FB

TRENČÍN - Detská lekárka Eva Gajdošová, ktorá bola v marci ako prvá na Slovensku neprávoplatne odsúdená za smrť dieťaťa, je nevinná. Rozhodol o tom dnes senát odvolacieho Krajského súdu v Trenčíne a lekárku, ešte pred piatimi mesiacmi vinnú zo smrti 4-ročného Miška, zbavil obvinenia v plnom rozsahu. Matka nebohého chlapca hovorí o spiknutí lekárov a z rozhodnutia súdu je zdrvená.


Podľa predsedu senátu krajského súdu zobral senát KS do úvahy desať odborných posudkov, na ktorých sa podieľalo 20 špecialistov. "Posúdenie tejto trestnej veci je veľmi závislé od názoru odborníkov a senát krajského súdu nemohol urobiť jednoznačný záver o vine obžalovanej, keď ani odborníci sa nevedia zhodnúť na príčine Miškovho úmrtia. Podľa znaleckých posudkov to mohli byť najmenej tri príčiny – hnisavý zápal pľúc a pohrudnice, baktériová chrípková infekcia a napokon udusenie zapríčinené vdýchnutím žalúdočného obsahu," zdôvodnil rozhodnutie senátu jeho predseda.

Za Gajdošovú sa postavila aj Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) s odvolaním sa na nezohľadnené zásadné skutočnosti v prípade, ako aj na novozískané odborné posudky. "Prvostupňový súd sa vyjadril tak, ako sa vyjadril, pretože dôkazy boli nesprávne podané a nesprávne zoradené. Došlo k pochybeniu lekárov, ktorí pitvali, čo viedlo k odsúdeniu doktorky Gajdošovej. Pomohli sme so získaním nových posudkov od špičkových súdnych znalcov nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech. Na prvostupňovom súde sa vôbec nespomenulo vdýchnutie žalúdočného obsahu, ktoré býva jednou z najčastejších príčin náhleho úmrtia," povedal prezident SLÚŠ Andrej Janco.

Matka nebohého Miška hovorí o nespravodlivosti a fakte, že účasť asi dvadsiatich lekárov na dnešnom odvolacom pojednávaní bol nátlakom. "Teraz to v plnej sile dokázali, ako vedia jeden druhého podržať, ako si vedia pomôcť," povedala Renata Hajasová s tým, že ak nezvíťazila svetská spravodlivosť tu, určite zvíťazí "tam hore". Nevylúčila, že podá dovolanie na Najvyšší súd SR.

Fiasko na súde v
Galéria fotiek (2)
Matka malého Miška boj o spravodlivosť nevzdáva.
Zdroj: FB

Obvinená lekárka Eva Gajdošová, ktorá sa na dnešnom pojednávaní nezúčastnila, pretože proces má "negatívny vplyv na jej zdravotný stav", je podľa vlastných slov nesmierne šťastná a spadol jej kameň zo srdca. "Niesla som si to na chrbte aj napriek tomu, že som vedela, že som nevinná. Je mi ľúto, že dieťatko zomrelo, ale aj som sa snažila urobiť všetko pre to, aby sme mu zachránili život," povedala Gajdošová. Zdôraznila, že je hrozné, ak človeka obvinia z niečoho, čo neurobil.

Podľa marcového rozsudku okresného súdu Eva G. ako službukonajúca lekárka detskej ambulancie Lekárskej služby prvej pomoci – Nemocnice s poliklinikou Ilava 12. decembra 2009 pri vyšetrení chlapca nebrala do úvahy priebeh jeho ochorenia, ktorý poukazoval na možnosť invazívneho bakteriálneho ochorenia, podcenila jeho stav a nevykonala všetky zdravotné úkony na správne určenie choroby. Súd jej dal tiež za vinu, že "na základe jednoznačného progresu ochorenia s jeho alarmujúcimi príznakmi neodporučila pacientovi hospitalizáciu a komplexné vyšetrenie s cielenou útočnou liečbou". Dieťa na druhý deň ráno po vyšetrení doma zomrelo. Príčinou jeho smrti podľa súdu bolo kardiorespiračné zlyhanie v dôsledku hnisavého zápalu pľúc a pohrudnice. Okrem väzenia dostala lekárka aj trest zákazu činnosti vykonávať lekársku prax na šesť rokov.

Voči rozhodnutiu okresného súdu sa Gajdošová odvolala s tým, že podľa jej právneho zástupcu Jána Sitarčíka nevykonal prvostupňový okresný súd dôkazy v prospech obžalovanej, ale bral do úvahy len dôkazy svedčiacej v jej neprospech, čo viedlo k nespravodlivému súdnemu rozhodnutiu.


      
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články