Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

Najviac Slovákov vycestovalo cez Erasmus do ČR, Nemecka či Španielska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.07.2013 18:04

BRATISLAVA - V akademickom roku 2011/2012 vycestovalo na zahraničné pobyty cez program Erasmus 2685 slovenských študentov. Najobľúbenejšími destináciami slovenských študentov boli univerzity v susednom Česku, Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Poľsku.


Najviac študentov vyslali bratislavská Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita a Slovenská technická univerzita a banskobystrická Univerzita Mateja Bela. Údaje vyplynuli zo štatistík, ktoré dnes zverejnila Európska komisia.

"Stále patríme medzi krajiny, ktoré viac študentov vysielajú ako prijímajú. Vyslali sme 2685 študentov, na slovenských univerzitách absolvovalo študijný pobyt 1355 zahraničných študentov," uviedol Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Na Slovensko prichádza najviac študentov z Poľska, Španielska, Francúzska, Turecka a Česka. Študenti zo Slovenska majú možnosť študovať cez program Erasmus už 16 rokov.

Do programu Erasmus sa od jeho spustenia v roku 1987 zapojili už viac ako tri milióny študentov. Štatistiky ukazujú, že vďaka programu Erasmus strávilo v akademickom roku 2011/2012 časť svojho vysokoškolského štúdia v zahraničí alebo absolvovalo v zahraničnej spoločnosti pracovnú stáž rekordných 250.000 študentov.

Viac ako 46.500 akademických a administratívnych pracovníkov rovnako získalo podporu z programu Erasmus na to, aby mohli vyučovať alebo absolvovať odbornú prípravu v zahraničí. Cieľom takýchto výmen je zlepšiť kvalitu výučby a vzdelávania v 33 krajinách, ktoré sa podieľajú na programe.

Okrem členských štátov EÚ je to Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko. V roku 2011/2012 si študenti najviac vyberali Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Španielsko tiež vyslalo za hranice najviac študentov, nasledovali Nemecko a Francúzsko.

Takmer 205.000 študentov, t. j. okolo 80 percent z celkového počtu študentov, ktorí získali v akademickom roku 2011/2012 z tohto programu štipendium, sa rozhodlo stráviť v priemere šesť mesiacov v zahraničí na univerzite alebo inej vysokoškolskej inštitúcii. Počet študentov, ktorí sa rozhodli študovať v zahraničí, v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol o 7,5 percenta.

Zároveň rastie aj popularita pracovných stáží vo firmách, ktorých sa oproti predošlému roku uskutočnilo o 18 percent viac. V akademickom roku 2011/2012 si túto možnosť zvolil jeden z piatich študentov, čo je celkovo takmer 50.000 účastníkov.

„Najnovšie rekordné čísla, podľa ktorých sme prekročili hranicu troch miliónov študentov, sú dôkazom pretrvávajúceho úspechu a obľúbenosti programu. Význam programu Erasmus v čase hospodárskych ťažkostí a vysokej miery nezamestnanosti mladých nesmierne vzrástol, pretože jeho absolventi majú vďaka nadobudnutým zručnostiam a medzinárodným skúsenostiam väčšie šance nájsť si zamestnanie a pravdepodobne sa zvýši ich mobilita na pracovnom trhu," povedala eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová.

Dodala, že nový program Erasmus+ umožní v nasledujúcich siedmich rokoch štyrom miliónom mladých ľudí študovať, školiť sa, vyučovať alebo vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí.

 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články