Na fľašiach s alkoholom bude varovanie pre tehotné ženy | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Na fľašiach s alkoholom bude varovanie pre tehotné ženy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.11.2011 17:24

BRATISLAVA - Každé spotrebiteľské balenie alkoholického nápoja by malo mať po novom varovné označenie o škodlivosti pitia alkoholu u tehotných žien s možným negatívnym dopadom na zdravie ešte nenarodeného dieťaťa. V novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov to navrhuje poslankyňa KDH Jana Žitňanská. Právnou normou sa bude parlament zaoberať už na novembrovej schôdzi.


"Na Slovensku prichádza na svet každý rok približne 250 detí s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS). Na rozdiel od iných zdravotných postihnutí, tomuto syndrómu sa dá úplne predísť, ak žena počas tehotenstva vôbec nepije alkohol," upozorňuje Žitňanská.

Podľa jej slov vo svete čoraz viac odborníkov apeluje na ženy, aby sa počas celého tehotenstva vyhýbali aj tomu najmenšiemu množstvu alkoholu, keďže bezpečná hranica neexistuje. Kým u niektorej ženy sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenie dieťaťa.

"Aj keď len 20 percent detí postihnutých týmto syndrómom má aj fyziognomické zmeny (dlhá plochá horná pera, zástrčkový nos, krátke očné štrbiny), všetky deti postihnuté FAS majú nezvratne poškodený mozog," varuje poslankyňa s tým, že podľa stupňa postihnutia vedú následky tohto poškodenia od poruchy pozornosti, pamäti a spánku až po mentálnu retardáciu. Sprievodnými javmi sú aj poruchy správania, jedenia, citová labilita, poruchy učenia, čo podľa zistení v neskoršom veku vedie u týchto ľudí k vysokému percentu drogovo závislých, delikventov či násilníkov.

Cieľom návrhu novely zákona preto je, aby sa Slovensko po vzore v iných krajinách zaradilo k štátom, ktoré upozorňujú spoločnosť na to, že aj zanedbateľné pitie alkoholu v tehotenstve môže mať na zdravie dieťaťa katastrofálne následky.

Ak poslanci novelu schvália, účinná bude od mája 2012. Za ignorovanie povinnosti takto označovať alkoholické nápoje má hroziť pokuta od 170 do 6638 eur.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Jupiterimages

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články