Vyše dvetisíc lekárov je pripravených podať výpoveď | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Vyše dvetisíc lekárov je pripravených podať výpoveď

Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.07.2011 12:20

BRATISLAVA - Deklaráciu o pripravenosti podať výpoveď už podpísalo viac ako dvetisíc lekárov. Po piatkovom rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár.


Zároveň však potvrdil, že sú o svojich požiadavkách stále pripravení rokovať. Ďalšie stretnutie s ministrom by malo byť v auguste. K prípadným nátlakovým akciám sa Kollár vyjadriť nechcel, údajne by to bolo predčasné. "Sme presvedčení, že príde k zhode," povedal.

Piatkové rokovanie však dohodu oboch strán nenaznačilo. "Základným kameňom úrazu sú akciové spoločnosti," priblížil Kollár. Odborári žiadajú zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, naopak, minister na nej trvá. Podľa Uhliarika existujúce akciové spoločnosti fungujú dobre, ich zamestnanci majú lepšie finančné ohodnotenie ako v iných zariadeniach a investujú do svojho rozvoja. Kollár sa však obáva, že nemocnice po transformácii skončia v rukách súkromných investorov a budú zavádzať poplatky. Uhliarik takýto scenár odmietol. Odborári taktiež upozornili, že rezort zdravotníctva by nemal robiť transformáciu nemocníc, ale transformáciu celého systému. "Potom by sa uvidelo, či je vôbec transformácia nemocníc potrebná," myslí si Kollár.

Minister s lekárskymi odbormi rokoval aj o ich ďalších požiadavkách, a to dodržiavaní Zákonníka práce, zmene systému financovania zdravotníctva a zvýšení platov lekárov. Na ich splnení sa čiastočne zhodli. Kollár však upozornil, že oni vnímajú všetky požiadavky ako jeden ucelený komplex. Aby boli spokojní, malo by ministerstvo splniť všetky.

Lekárske odborové združenie má aktuálne takmer dvetisíc členov, pri podpisovaní deklarácie však oslovujú aj nečlenov. Podľa odhadov odborárov pôsobí aktuálne v slovenských nemociach okolo 6,5 tis. lekárov. Podávanie hromadných výpovedí pritom podporila Slovenská lekárska komora ale aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii vyzvalo Lekárske odborové združenie, aby si sadlo za rokovací stôl s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Jupiterimages

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články