Minister zdravotníctva odkazuje: Na bezpečnejší orálny sex zabudnite! | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Minister zdravotníctva odkazuje: Na bezpečnejší orálny sex zabudnite!

Ivan Uhliarik
Ivan Uhliarik
24.02.2011 08:55

BRATISLAVA - Šokujúce odhalenie, že hlavnou príčinou rakoviny hrdla je vírus šíriaci sa orálnym sexom, nechalo nášho ministra zdravotníctva a kresťanského demokrata Ivana Uhliarika úplne chladným. Očkovanie, ktoré by mohlo zachrániť zdravie tisícok mladých Slovákov, totiž zmietol rovno zo stola.


Americkí vedci tento týždeň zverejnili výsledky výskumu, podľa ktorého je ľudský papilomavírus, šíriaci sa orálnym sexom, hlavnou príčinou rakoviny hrdla u ľudí mladších než 50 rokov. Preto navrhli vo svojej správe očkovať na tento vírus aj chlapcov. V súčasnosti ho totiž lekári ordinujú proti HPV iba pre dievčatá, aby tak zabránili vzniku rakoviny krčka maternice. Opýtali sme sa preto ako je to u nás.


Podľa údajov ministerstva zdravotníctva na Slovensku momentálne preplácajú poisťovne iba vakcíny pre dievčatá vo veku 13 rokov. Aj to iba niektoré poisťovne a iba do výšky 8 percent. Cena jednej sa pohybuje od 60 do 100 eur. V lekárni nám povedali, že doteraz nemali prípad, že by si ju kupoval muž. Pritom jej úspešnosť je podľa odborníkov pri liečbe rakoviny ústnej dutiny až neuveriteľných 90 percent.

"Sexuálne prenosný HPV spôsobuje viac prípadov niektorých druhov rakoviny ústnej dutiny než tabak. Zatiaľ nemáme vedecky podložené dôkazy, že vakcína proti HPV dokáže zabrániť aj vzniku rakoviny hrtana. Myslíme si však, že to dokáže, pretože tieto vakcíny sa zatiaľ ukazujú ako veľmi úspešné," uviedla Maurou Gillison z The Ohio State University.

Tieto šokujúce informácie amerických vedcov však minister Ivan Uhliarik berie na ľahkú váhu. Slovákom tak zostáva prestať praktikovať orálny sex, pretože na prevenciu zo strany štátu sa spoliehať nemôžu. Uhliarik totiž o očkovaní ani neuvažuje. „Ministerstvo v súčasnosti neplánuje zmenu v očkovaní proti HPV,“ povedala nám hovorkyňa ministra Katarína Zollerová.

Mal by minister svoj postoj k očkovaniu ešte prehodnotiť?

24 % nie
áno 76 %

Hlasovalo: 1170Nástroje k článkuFOTO: bleskovky, SITA;
ZDROJ: vrr, SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články