°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Greenpeace: Ľudia, povedzte, kam spadli sadze!

sadze! Po požiari skladu chemikálií lekári vyšetria vyše dvesto hasičov.
sadze! Po požiari skladu chemikálií lekári vyšetria vyše dvesto hasičov.
23.06.2006 07:43

PETRŽALKA - Greenpeace oslovili Bratislavčanov a ľudí z okolia, aby im pomohli určiť presnú trasu splodín z požiaru skladu chemického odpadu v Petržalke. „Chceme odborníkom pomôcť identifikovať miesta, kde spadli sadze a možno aj nebezpečné chemikálie. Za prvú hodinu výzvy sa ozvalo vyše 10 občanov,“ povedal Juraj Rizman z Greenpeace.


Situácia vzhľadom na hasičov, ktorí boli v blízkosti požiaru, je vážna. Dvaja z nich sú už druhý deň hospitalizovaní v nemocnici. Záchranár Henrich Bartovič (32) bol niekoľko desiatok metrov od ohniska požiaru. Po zistení zdravotných ťažkostí je hospitalizovaný aj s kolegom v nemocnici na Kramároch. Podľa hovorkyne bratislavských hasičov Silvie Balázsikovej však nie je isté, že sú ich zdravotné problémy spôsobené následkom požiaru.

„Všetkých vyše 200 zasahujúcich hasičov z hlavného mesta a okolia, vrátane dobrovoľných, čakajú preventívne prehliadky,“ povedala Balázsiková. Hasiči a niektorí novinári, ktorí boli neďaleko ohniska požiaru, sa sťažujú najmä na bolesti hlavy, žalúdočnú nevoľnosť a problémy s dýchaním. Banskobystrickej firme Detox, ktorej zhorený sklad patrí, inšpekcia životného prostredia nariadila vykonať prieskum vôd a zeminy. Ak sa potvrdí znečistenie podzemných vôd, firma bude musieť zem pod vyhoreným skladom obnoviť. Detoxu hrozí pokuta až 5 miliónov korún. „Prípad vyšetruje polícia, zatiaľ sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca firmy Detox Dominik Garaj.

Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: Nový Čas

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články