Pondelok, 19. marec 2018. Meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav.

Desivý atentát! Odhaľovala mocných v korupčnom megaškandále: FOTO smrť po výbuchu v aute

Daphne Caruana Galizia
Daphne Caruana Galizia
17.10.2017 14:00

VALLETTA - Strašná smrť. Investigatívnej novinárke niekto do auta nastražil bombu. Keď do neho sadla a naštartovala, vozidlo zachvátil silný výbuch. Tesne pred smrťou jej vyšiel posledný článok. Tridsať minút pred výbuchom písala o zúfalej situácii na domácej politickej scéne.


Výbušnina explodovala, keď päťdesiattriročná žurnalistka a blogerka opúšťala vo svojom vozidle svoje bydlisko v obci Bidnija. Galiziová si nedávno sťažovala na to, že sa jej vyhrážali smrťou.

Zničené auto novinárky.
 

Výbuch bomby nastraženej v aute včera zabil známu maltskú novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú. Maltský premiér Joseph Muscat označil vraždu za barbarský čin a zároveň za útok proti slobode vyjadrovania, uviedla agentúra AP.

Daphne Caruana Galizia

"Všetci vedia, že Caruanová Galiziová bola moja ostrá kritička, ako po politickej, tak osobnej stránke, a rovnako kritizovala aj ostatných," citovalo premiéra spravodajstvo BBC. Šéf vlády zdôraznil, že pre takýto čin nemôže v žiadnej prípade existovať ospravedlnenie. "Nepoľavíme, kým sa nedosiahne spravodlivosť," dodal.

Galiziová písala o kauze Panama Papers a prepojeniach na maltských politikov, vrátane premiéra Muscata. Portál Politico ju označil za jednu z 28 osobností, ktoré majú dopad na osud Európy v roku 2017. Odhaľovala korupciu aj na maltskej politickej scéne.

Zničené auto novinárky.

Galiziová bola dobre známa na Malte. Kvôli svojej práci mala potýčky aj s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Na jej podporu vyšli do ulíc Malty tisícky ľudí. Zapaľujú jej sviečky.

V kauze sa spomínala aj slovenská stopa

V kauze Panama Papers sa spomínala aj slovenská banka Privatbanka, ktorá patrí finančnej skupine Penta. Tá mala podľa medializovaných informácií pomáhať klientovi, ekvádorskému podnikateľovi vyhnúť sa plateniu daní. V minulosti dostala Privatbanka pokutu 55 tisíc eur za nenahlásenie podozrivej transakcie Mariána Kočnera. Z Malty si poslal na Slovensko približne tri milióny eur.

Desivý atentát! Odhaľovala mocných


Galéria

Daphne Caruana Galizia Zničené auto novinárky. Daphne Caruana Galizia Zničené auto novinárky. Daphne Caruana Galizia Zničené auto novinárky.

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TMZSITA/The Malta Independent, SITA/AP Photo/Rene Rossignaud; YouTube/ONE News Malta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články