FOTO Spúšť po páde a výbuchu vrtuľníka v Londýne: 2 mŕtvi a 13 zranených! | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

FOTO Spúšť po páde a výbuchu vrtuľníka v Londýne: 2 mŕtvi a 13 zranených!

Vrtuľník narazil do žeriava na mrakodrape.
Vrtuľník narazil do žeriava na mrakodrape., Zdroj: SITA, Twitter
16.01.2013 15:08

LONDÝN - V bezprostrednej blízkosti londýnskej železničnej a autobusovej stanice Vauxhall sa dnes pred 9:00 SEČ zrútil civilný vrtuľník, ktorý narazil do vysokého stavebného žeriava. Informovali britské médiá.


"Dostali sme správu o havárii vrtuľníka," uviedli podľa agentúry Reuters londýnski hasiči, ktorí informovali, že zasiahol dve autá. Na pomoc pri tragédii dorazilo až 60 ich vozidiel a desiatky sanitiek. Stanicu uzavreli a oblasť evakuovali. Na ceste sú stále trosky, ale plamene už uhasili.

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

Na mieste lekári ošetrili sedem ľudí a šesť hospitalizovali v nemocnici s vážnejšími zraneniami. Obeťami nešťastia sú pilot a jedna osoba nachádzajúca sa na ulici, ktorú zasiahli trosky havarovaného stroja. Spomedzi zranených utrpela jedna osoba veľmi vážne zranenia.

Britské úrady dohliadajúce na bezpečnosť leteckej dopravy vydali mimoriadnu výstrahu pred poškodeným a neosvetleným žeriavom siahajúcim do výšky 235 metrov, ktorý je ukotvený pri 50-poschodovom mrakodrape St. George Wharf Tower. Hoci by mal byť žeriav stále osvetlený, úrady budú vyšetrovať, či tomu tak skutočne bolo.

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

Londýnska polícia pre BBC potvrdila, že jeden mŕtvy sa nachádzal vo vrtuľníku. Zároveň vylúčila, že incident má súvislosť s terorizmom, keďže stroj spadol na ulicu, kde sa nachádza aj sídlo tajnej služby MI6.

"Videl som vrtuľník lietať ponad Temžu. Potom som počul, ako naráža do žeriavu. Schoval som sa, aby na mňa nespadlo lešenie," povedal jeden z robotníkov na stavbe budovy, ktorá má byť jedným z najvyšších obytných domov v Európe.

Pilot vrtuľníka pred nárazom požiadal dispečerov o odklonenie letu od plánovanej trasy a pristátie na najrušnejšom londýnskom heliporte, známom ako Battersea. "Dostali sme požiadavku z riadiacej veže na letisku Heathrow, aby sme prijali vrtuľník, ktorý žiadal o odklonenie kvôli zlému počasiu. Londýnskemu heliportu sa nepodarilo nadviazať s vrtuľníkom kontakt," uviedla v reakcii na incident spoločnosť prevádzkujúca heliport.

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: youtube, twitter

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: youtube, twitter

Televízna stanica Sky News informovala, že vrtuľník narazil do žeriava na stavenisku pri hlavnej stanici vo štvrti Vauxhall, ktorá je jedným z hlavných dopravných uzlov v južnej časti britskej metropoly.

"Je vidno dym stúpajúci z miesta tesne za mostom," uviedol očitý svedok v živom vstupe pre Sky News. Tak isto dodal, že incident ľudí poriadne vystrašil. Erin Rogers, ktorý čakal na autobusovej zastávke, povedal, že "počuli výbuch a videli trosky žeriava padajúce na zem. Potom sa vrtuľník ocitol v plameňoch".

Stanica BBC odvysielala zábery horiacich trosiek vrtuľníka Agusta 109, ležiacich na ceste pri rieke Temža. Prípad vyšetruje správa civilného letectva.

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA

FOTO Spúšť po páde
Zdroj: SITA


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz, ČTK, huffingtonpost.com
FOTO: YouTube/Twitter, SITA;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články