Štvrtok, 19. apríl 2018. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Lekári hrozia štrajkom: Chcú mať pohotovosť len do 22:00

Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.06.2012 18:57

Lekárska asociácia chce presadiť skrátenie lekárskych služieb prvej pomoci do 22:00. Teraz pohotovosti v pracovných dňoch fungujú od 15:30 do 7:00 a počas víkendov od 7:00 do 7:00. Ak im ministertsvo nevyhoveje, hrozia štrajkami!


"Máme vynikajúco vybudovanú sieť rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci. Ja ako pacient by som určite chcel, aby ma v prípade potreby prišli ošetriť zdravotníci s moderne vybavenou záchrankou, lekár s jednou brašničkou pri vážnych prípadoch veľmi nepomôže," konštatoval prezident Asociácie lekárov Ladislav Pásztor. Pohotovosti podľa jeho slov suplujú činnosť praktických lekárov a gro akútnych prípadov beztak riešia do 22:00.

Kvalitnú zdravotnú starostlivosť v nevyhnutných prípadoch môžu v noci poskytovať záchranky, pacienti s menej závažnými stavmi môžu počkať do rána. Skrátenie pohotovostí do 22:00 navrhuje Asociácia aj z toho dôvodu, aby sestry mali spoje na cestu domov, čo by pri fungovaní do 24:00 už predstavovalo problém. V neposlednom rade lekári argumentujú aj vlastnou vyťaženosťou, ak slúžia na pohotovosti, pracujú nepretržite 32,5 hodiny.

Ambulantní lekári chcú s ministerstvom zdravotníctva riešiť aj ďalšie problémy, napríklad výplaty za pohotovostné služby. Doteraz nie je presne definovaná odmena za služby, MZ by teda malo stanoviť hodinovú mzdu pre lekárov. V praxi sa niekde za pohotovosť platí slušne, v istých regiónoch dostávajú lekári za službu hodinovú mzdu dve až tri eurá a napríklad v Krupine podľa Pásztora slúžiaci od januára nevideli ani cent.

Ak sa problémy okolo fungovania pohotovostí nebudú riešiť, Asociácia pripúšťa možnosť, že lekári prestanú nastupovať do služieb. Na neriešenie problémov upozorňujú lekári dlhodobo. "Ministerstvo zdravotníctva tento problém vníma už dlho, LSPP je naozaj problematika, ktorá má veľa nedoriešených otázok. MZ SR sa chce tejto téme venovať, treba opätovne otvoriť diskusiu a prebrať aj nové problematické body. Otvoriť túto tému chystá MZ SR naozaj v krátkom čase. Samozrejme akékoľvek zmeny potrebujú diskusiu a odborné pripomienky terénu, ktoré MZ SR víta", uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Čižmáriková.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, nb
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články