Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Slovensko pod lupou EÚ kvôli vražde novinára: Vlna kritiky, môžeme prísť o fondy

Eduard Kukan
Eduard Kukan (Zdroj: TASR/AP Photo/Hektor Pustina)

ŠTRASBURG - Slovensko sa po vražde investigatívneho novinára dostalo pod lupu EÚ a stredajšia rozprava Európskeho parlamentu (EP) o bezpečnosti novinárov bude pozitívnym varovaním Únie. Uviedol to slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS-EPP).

"Bude to určite pozitívne varovanie pre vlády členských štátov Európskej únie, že toto je posvätná otázka, že keď sa to niekedy zopakuje v budúcnosti, daný štát môže počítať s dôraznejšími sankciami s veľmi negatívnym postojom EÚ," vysvetlil poslanec Európskej ľudovej strany.

Priblížil, že v rámci jeho politickej skupiny diskutovali o zisteniach kontrolnej misie EP, ktorá cítila nedôveru ľudí voči vláde. Podľa Kukana sa členovia tejto delegácie "budú chcieť vracať k tým otázkam, o ktorých na Slovensku hovorili, budú chcieť vedieť, čo sa urobilo, čo sa prijalo, ako sa rozdeľujú eurofondy". Preto sa Slovensko "dostalo do situácie, keď nechcene bude pod veľmi podrobnou lupou Európskej únie", konštatoval a dodal, že to môže byť prospešné.

Od delegácie, ktorá navštívila Slovensko 8.-9. marca, poslankyňa EP Monika Beňová (S&D) podľa svojich slov dostala informácie, že jej opoziční kolegovia by mohli apelovať na pozastavenie štrukturálnych fondov. Verí však, že tak neurobia. "Štrukturálne fondy nie sú fondy pre vládu ani pre národný parlament, sú to financie, ktoré majú ísť na rozvoj poľnohospodárstva," zdôraznila.

Ochrana novinárov je zodpovednosťou štátov

Členské štáty Európskej únie musia byť schopné garantovať, že médiá venujúce sa podozreniam z korupcie a zneužívania moci budú mať slobodu pri zverejňovaní výsledkov svojej práce. Pred stredajším rokovaním Európskeho parlamentu (EP) o potrebe posilnenia ochrany novinárov v Európe to uviedla poslankyňa EP Monika Beňová (S&D).

Európsky parlament sa bude otázkou ochrany novinárov zaoberať na svojom plenárnom zasadnutí v nadväznosti na prípad vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Aktuálnosť témy súvisí tak s brutálnou vraždou, ktorej svedkami sme sa na Slovensku stali, ako aj so skúsenosťou s vraždou maltskej novinárky z októbra minulého roka, pripomenula Beňová. "Aj novinári v európskych krajinách môžu byť bohužiaľ vystavovaní viacerým rizikám a obmedzeniam. To je samozrejme v rozpore so základnými hodnotami demokracie, ktorá bez kritickej žurnalistiky nemôže existovať. Zároveň platí, že novinári a politici sa nemusia mať radi, ale mali by sa vždy vzájomne rešpektovať," zdôraznila europoslankyňa. "Novinári by nemali mať strach, ktorákoľvek členská krajina Európskej únie im musí vedieť spoľahlivo zaistiť bezpečnosť pre výkon ich povolania," uviedla Beňová.

Rokovanie Európskeho parlamentu nadväzuje na závery minulotýždňovej osobitnej kontrolnej misie EP, ktorá sa uskutočnila na Slovensku. "Vyplynulo z nej, že aj európske inštitúcie využijú všetky svoje právomoci, aby pri zachovaní nezávislosti vyšetrovania, podporili dolapenie a následné spravodlivé potrestanie páchateľov tohto ohavného činu," uzavrela Monika Beňová.

Potreba nestranného vyšetrovania

Znepokojenie ohľadom slobody tlače na Slovensku a tiež zneužívania finančných prostriedkov EÚ vyjadril v stredu maďarský europoslanec z politickej frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) Benedek Jávor, ktorý bol súčasťou minulotýždňovej šesťčlennej kontrolnej misie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku.

Poslanec len niekoľko hodín pred rozpravou v pléne EP v Štrasburgu, zameranej na bezpečnosť novinárov na Slovensku a v celej Európskej únii, ktorá sa uskutoční v nadväznosti na vraždu slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v správe pre médiá upozornil, že vláda SR musí zabezpečiť rýchle a nestranné vyšetrovanie tejto dvojnásobnej vraždy.

"Ich smrť vyvoláva vážne otázky o slobode tlače na Slovensku a demonštruje alarmujúce hĺbky korupcie v tejto krajine. Počas mojej nedávnej návštevy Slovenska som bol svedkom sily študentského a občianskeho spoločenského hnutia proti korupcii a za demokratické hodnoty a právny štát," upozornil Jávor. Dodal, že EÚ potrebuje chrániť tieto hodnoty a musí zvýšiť svoje úsilie na ochranu novinárov a informátorov.

Europoslanci budú popoludní debatovať aj o zisteniach kontrolnej delegácie EP, ktorá navštívila Slovensko, aby si urobili obraz o tom, ako sa vyvíja situácia po vražde, ktorá otriasla celou Európou.

Jávor v tejto súvislosti pripomenul, že "existujú dôkazy o zneužívaní finančných prostriedkov EÚ s obavami, že poľnohospodárske dotácie sa využívajú na financovanie kriminálnych činností". Podľa jeho slov Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) musí začať vyšetrovanie, aby sa uistil, že akékoľvek zneužitie eurofondov bolo ukončené.

Viac o téme: VraždaNovinárMonika BeňováEurópska úniaEduard KukanJán Kuciak
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu