Streda, 20. september 2017. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Buďte na voľby pripravení, veľká spoveď kandidátov: Takto sa chcú pobiť o post župana!

Kandidáti
Kandidáti
11.09.2017 09:15

BANSKÁ BYSTRICA - V krajoch stredného Slovenska sa črtajú poriadne bitky. Zatiaľ čo v Žilinskom kraji sa bude post župana snažiť získať šesť kandidátov, v Banskobystrickom kraji ich bude zrejme až dvanásť. Pozrite sa s nami, ako kandidáti odpovedali na naše otázky!


Banskobystrický samosprávny kraj

Obyvatelia Banskobystrického kraja si budú vyberať už z jedenástich kandidátov, ktorí svoj zámer uchádzať sa o funkciu predsedu samosprávneho kraja doteraz oznámili. Kandiduje aj exprimátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, podnikateľ Ján Lunter, poslanec NR SR za SaS Martin Klus.

O tento post sa pobijú aj banskobystrický poslanec Igor Kašper, predseda SMS Milan Urbáni, prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak, starosta obce Mýtna Pavel Greksa, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, podpredseda Strany rómskych koalícií Vojtech Kökény a krajský predseda Strany zelených Slovenska Marek Mališ.

Terajší predseda BBSK Marian Kotleba sa k svojej kandidatúre ešte nevyjadril

JÁN LUNTER (nezávislý)

Ján Lunter

Foto: Ján Lunter

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Nie som spokojný, župa je nefunkčná, pretože jej predseda a takisto aj riaditeľ úradu samosprávneho kraja sedia v parlamente a tomu čo sa deje v kraji nie je pre nich priorita. Počas vedenia župy súčasným predsedom nevyužil kraj veľa príležitostí

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Župa si nenašla svoj obsah, aj predošlí predsedovia BBSK sedeli viac v parlamente, alebo v Bruseli, ako v kraji a nevenovali sa jej riadeniu. Chýba jej dobrý plán,  chuť, schopnosti a vôľa plniť ho.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie kampane je dostupné na našej webovej stránke www.lunter2017.sk, Každý kto chce sa môže pozrieť na náš transparentný účet. Do kampane sme dali rodinný vklad 40 tisíc € a postupne k nemu pribúdali peniaze od menších a aj väčších darcov.  V priebehu kampane za lepší kraj nás prostredníctvom verejnej zbierky od malých donorov doteraz podporilo 538 darcov, za čo im všetkým veľmi pekne ďakujeme, vážime si ich podporu a aj každé jedno euro. Najväčším darcom je hokejista Michal Handzuš,  ktorý do dnešného dňa prispel sumou 30 000 € a do konca kampane sa jeho príspevok vyšplhá až na 50 000 €. Ďalším veľkým darcom je rodák z banskobystrického kraja Stanislav Már, ten úspešne pôsobil ako riaditeľ nadnárodnej spoločnosti v zahraničí a nám prispel sumou 21 935 €.  

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

V občianskej spoločnosti majú najväčšiu silu občania, ktorí politikov zvolia ale aj odvolávajú. Chcem posilniť občiansku spoločnosť. Som rád, že sa to u nás najmä medzi mladými ľuďmi začína plniť. 

MARTIN KLUS (SaS, OĽaNO-NOVA, KDH)

Martin Klus

Foto: FB / Martin Klus

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja je dnes synonymom akejsi čiernej diery na mape Slovenska. Miesta, ktoré investori zďaleka obchádzajú, kde sa obsadzujú pozície len podľa priezviska a sympatií k strane K-ĽSNS a kde európske prostriedky znamenajú „nástroj drsnej geopolitiky a diktátu EÚ“. S takým vedením župy nemôže byť spokojný žiadny súdne mysliaci občan nášho kraja. 

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Beznádej sa v mnohých okresoch prejavuje tak, že tisícky mladých ľudí, či dokonca celých rodín doslova z kraja ušli a ďalšie tisícky pravidelne dochádzajú za prácou. Infraštruktúra je v žalostnom stave a sociálne napätie medzi väčšinou a menšinou stále narastá. Toto je trvalo neudržateľný stav a treba ho okamžite začať riešiť. Vedenie kraja si však miesto toho vybudovalo stranu, ktorej ideológia nasvedčuje mentálnemu zaseknutiu v 30tych rokoch minulého storočia a niekoľko týždňov v roku sa radšej zašíva v hlavnom meste.  

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme, všetky výdavky sú súčasťou transparentného účtu strany. Keždý cent je plne pod kontrolou verejnosti. 

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Župan sa má v prvom rade starať o záujmy kraja a jeho občanov. Preto musí pravidelne a často klepať na dvere, kde na riešenie problémov kraja majú priamy dosah. To však predpokladá takého župana, ktorého nebudú dôležití ľudia doslova obchádzať preto, lebo sa ešte pred pár rokmi prechádzal s fakľami po námestí, obhajoval vojnových zločincov a spochybňoval demokraciu. Ja budem županom, ktorý kraju obetuje všetko svoje politické úsilie. Vzdám sa mandátu poslanca NR SR a značnú časť svojej energie venujem presviedčaniu ministrov a investorov, aby mi pomohli pomery v kraji zmeniť v prospech všetkých občanov. Verím, že politické a diplomatické skúsenosti, ktoré som za tieto roky nadobudol, dávajú všetky predpoklady, aby sa to podarilo.

STANISLAV MIČEV (nezávislý)

Stanislav Mičev

Foto: TASR - Branislav Račko

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Moja kandidatúra hovorí o mojom postoji k súčasnému vedeniu, či skôr totálnej stagnácii a izolácii nášho kraja. Súčasné vedenie vykazuje jednoznačnú nekompetentnosť, neodbornosť a degradačné kroky, ktoré budeme bohužiaľ naprávať ďalšie desaťročie. Strata prístupu k eurofondom v hodnote viac ako 20 miliónov eur a následná možnosť a nevyužitie výziev na budovanie cyklotrás, rekonštrukcie telocviční, prioritných osí Integrovaného regionálneho operačného programu. Do očí bijúce rodinkárstvo, korupcia, nezvládnuté verejné obstarávania, stagnácia investičných zámerov, chátranie majetku samosprávneho kraja a celé série nesystémových krokov. Najpodstatnejším faktom pre mňa ako profesionálneho historika a riaditeľa medzinárodne významnej kultúrnej inštitúcie je, že v kraji Slovenského národného povstania sedí na poste predsedu prívrženec fašistickej ideológie s kompletnou rétorikou, symbolmi, zásahmi do slobody tvorivosti a manipuláciou demokratickými princípmi.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Izolácia. Aktuálne vedenie svojimi postojmi absolútne izolovalo kraj od kompetentných odborníkov na národnej úrovni, od poliickej reprezentácie, diplomatickej obce. Nefunguje žiadna medzinárodná spolupráca. Banskobystrickému kraju utekajú pomedzi prsty zdroje zo štrukturálnych fondov, jedna výzva za druhou. Odborné, kultúrne, podnikateľské subjekty sa nesnažia komunikovať s izolovaným krajom, ktorý nemá stratégiu rozvoja, systémové riešenia a dlhodobé plánovanie. Kraj trápia závažné problémy nezamestnanosti, pracujúcej chudoby, nízkej životnej úrovne, nedostatočnej infraštruktúry a investícií. Tu je nutná koordinácia múdrych hláv na všetkých úrovniach s plnou zodpovednosťou. Izolácia smerom navonok a izolovaná komunikácia smerom dovnútra znamená totálny úpadok a zaostávanie. Podotýkam kraja s obrovským a unikátnym kultúrnym bohatstvom, obrovským kreatívnym potenciálom a bohatými príležitosťami pre cestovný ruch.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Financovanie kampane je úplne transparentné. Od momentu vyhlásenia kampane je zriadený transparentný účet a všetky transakcie a úhrady sú na ňom dohľadateľné. Ja nemám čo skrývať. Som nezávislý kandidát, ktorý sa riadi zásadami vyššej politickej kultúry. Na tomto liku nájdete môj transparentný účet http://transparentneucty.sk/#/turnovers/5129433248

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Tlačiť na vládu môže len pripravený a to teraz kraj vôbec nie je. Odbornosť z Úradu sa vytratila, koncepčným a rozvojovým projektom sa štyri roky nik nevenoval. Ak má byť vláde partnerom, tak kraj musí urobiť všetko preto, aby svojím prístupom zaujal. A keď hovorím kraj, myslím to doslova. Mojou úlohou je zmeniť myslenie, zdynamizovať všetky inštitúcie, spolupracovať, resp. sa učiť tam, kde to zvládajú lepšie. A keď tento proces profesionálne zvládneme, predložíme riešenia, zadefinujeme čo dokážeme sami a v čom potrebujeme pomôcť, potom je na rade naliehať a žiadať vládu, aby náš kraj dostal nové príležitosti. Som toho názoru a mám v tom skúsenosti, že pripravených a odhodlaných vláda neodmietne. Je to v našich rukách, vyčkávať a spoliehať sa je nepatričné. Len takýto prístup môže byť úspešný, inak to fungovať nebude.

IVAN SAKTOR (nezávislý)

Ivan Saktor

Foto: SITA/Peter Rusko

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Súčasné vedenie župy považujem za nekompetentné. Namiesto odborného vedenia Úradu a dobrého hospodárenia kraja s využitím eurofondov a ďalších mimorozpočtových zdrojov na obnovu ciest, mostov, škôl či domovov sociálnych služieb, vedenie župy zbytočne politikárči, kraj sa nerozvíja a izoluje od zvyšku Slovenska.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Odborné vedenie Úradu a efektívne získavanie financií na potrebné investície v kraji. Vláda musí vrátiť nášmu kraju financie, o ktoré sme prišli za posledné štyri roky vinou vedenia kraja. Za to nemôžu byť potrestaní jeho obyvatelia. Kraj musí viesť stály dialóg s občanmi, vysvetľovať im svoje poslanie a kompetencie. Fungovať musí aj spolupráca medzi županom, poslancami, ostatnými krajmi i samosprávami na území BBSK, Vládou SR i zahraničím.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme, na to slúži aj transparentný účet.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Mám dlhoročné skúsenosti s vyjednávaním na najvyššej úrovni. Robil som to ako šéf odborov aj ako primátor mesta Banská Bystrica. Som nadstranícky kandidát a chcem byť rovnocenným partnerom pre akúkoľvek vládu. Svoje argumenty musí mať župan odborne podložené. Pokiaľ ani to nepomôže, primátori a starostovia obcí dokážu napomôcť vyvinúť efektívny protestný tlak na Vládu, to sa týka aj občanov. Asi nie nadarmo ma odborári prezývali „revolucionár“.

MILAN URBÁNI (SMS)

Milan Urbáni

Foto: Ateeray - reklamný dom

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy? 

V prvom rade by som rád podotkol, že o žiadnej župe neviem, ale ak máte na mysli BBSK, tak toto „vedenie" tu nikdy nemalo byť. Sučasný predseda VUC nevyhral voľby, ale predchádzajúci predseda Maňka prehral. Smer podcenil voľby a je zodpovedný za súčasnú situáciu. BBSK nefunguje tak, ako by mal, chýba kontakt s občanom, zdĺhavé vybavovanie agendy, neexistujú rozvojové projekty, investori žiadni, eurofondy žiadne, veľká nezamestnanosť v regione, chátrajúce objekty v majetku VÚC, dlhé čakacie doby na umiestnenie v socialnych ústavoch, turizmus, kultúra, šport bez rozvoja, zdevastované cesty. O integrovanom dopravnom systéme môžeme len snívať, ako i o pravidelnej leteckej doprave. Banskobystrický kraj stagnuje. Môže byť niekto spokojný s takýmto vedením? A to som spomenul len najpálčivejšie problémy.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Z toho, čo som spomenul v úvode, rezultuje najvyššia nezamestnanosť v SR v našom kraji, najnižšie platy, slabá kúpna sila obyvateľov a nízka spotreba, zničené staré priemyselné a poľnohospodárske podniky a nových, ktoré by ich nahradili, je veľmi poskromne. Vytratil sa život z vidieka, ľudia musia odchádzať za prácou. Prácu, čo znamená fabriky, oživenie poľnohospodárstva treba priniesť späť k ľuďom. Aktívne začať riešiť rómsku otázku a investovať do nej, aby sme mali vzdelaných, zdravých a zamestnaných Rómov s primeraným platom, pretože táto populácia je v našom kraji početná a ubiedená. V kraji máme veľkú časť aj nerómskej populácie, ktorá žije v chudobe a treba im pomôcť rozvojovými projektami. Sieť zdravotných zariadení je potrebné prehodnotiť, lebo nie všetci občania majú dostupnú a potrebnú zdravotnú starostlivosť. V posledných rokoch nastala stagnácia vo všetkých oblastiach v našom kraji.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?  

So zverejnením financovania mojej kampane nemám problém, každý si môže predsa pozrieť transparentný účet a oznamujem,že kampaň si budem financovať z mojich vlastných peňazí, nechcem byť nikomu zaviazaný,chcem ostať slobodný človek a aj slobodný predseda VÚC. Kandidujem, lebo chcem a viem ako pomôcť tomuto regiónu. Kto ma pozná, vie, že sa vložím celý do funkcie a kto ma nepozná, verte, že Vás nesklamem a budem robiť pre všetkých občanov.

4) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?  

Roky hovorím,že decentralizácia na Slovensku je podvod, lebo VÚC nemajú všetky kompetencie, ktoré by mali mať a ani financie na ich realizáciu.Vláda by mala aktívnejšie spolupracovať s predsedami VÚC, prizývať ich k všetkým strategickým rozhodnutiam vrátane investícií zahraničných i domácich, aby sa vyrovnali regionálne rozdiely. V mojich tézách idem až tak ďaleko, že ak vláda nebude kooperovať, tak budem bojovať za vytvorenie autonómie v kraji. Súčasťou projektu by malo byť aj vytvorenie tretieho metropolitného centra súmestím Banská Bystrica, Zvolen a priľahlé obce a mestá.    

ŽIlinský samosprávny kraj

Kandidátov na post župana Žilinského samosprávneho kraja je zatiaľ opäť. Okrem súčasného predsedu Juraja Blanára (Smer-SD) je to nezávislý kandidát Peter Cibulka, bývalý smerák Anton Martvoň, poslankyňa za OĽaNO-NOVA Erika Jurinová, exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) či kandidát ĽSNS Peter Sagan.

ERIKA JURINOVÁ (OĽaNO, NOVA, SaS, KDH)

Erika Jurinová

Foto: TASR / Erika Ďurčová

1.) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy?

Nie som spokojná so súčasným spravovaním župy, rovnako ako množstvo občanov kraja. Prekáža mi, že problémy sa riešia nie priebežne, ale výlučne v predvolebnom období, nie systematicky a už vôbec nie podľa potreby, aktuálnosti a naliehavosti situácie. Vidím dlhodobé zanedbávanie problémov v zdravotnej oblasti, pri správe ciest ale i v sociálnej oblasti. Župu tiež trápia predražené nákupy, ktoré zaváňajú klientelizmom. Chcem kraj rozvíjať a urobiť z neho lepšie miesto pre život všetkých jeho obyvateľov. Kraj má patriť ľuďom a nie politickej strane a jej sponzorom – ako je to dnes. Župa hospodári so 160 miliónmi eur a každý cent využijeme v prospech ľudí.

2.) Čo je najpálčivejší problém župy?

Veľkým problémom, ktorý sa dotýka v podstate každého obyvateľa kraja, je oblasť dopravy a ciest. Terajší župan spravuje župu celých dvanásť rokov, z toho bola desať rokov pri moci jeho materská strana a napriek tomu nepomohol riešiť dôležitú tepnu spájajúcu západ s východom - kolabujúci úsek pri Strečne, chýbajúca spojnica Žiliny s Ružomberkom, diaľničný privádzač pri Žiline končiaci v poli, ale ani preťaženosť cesty zo Žiliny na Kysuce, V tomto mal byť prvý, ktorý regiónu pomôže. 
nehovoriac o havarijnom stave viacerých mostov na cestách, ktoré má priamo v kompetencii žilinská VUC – hovorím o zanedbaní správy a údržby ciest v správe župy. Tu všade mal terajší župan spraviť oveľa viac. Najviac ma však sklamal predražený nákup CT prístrojov pre trstenskú a 
mikulášsku nemocnicu a tiež nákup zbytočne drahej luxusnej limuzíny, ktorú súčasný župan využíva. Najsmutnejšie je, že každým rokom stráca na hodnote a v danej chvíli by financie iste prospeli viac niektorej z nemocníc alebo sociálnym zariadeniam.

3.) Plánujete zverejniť financovanie kampane?

Samozrejme. Mám už založený transparentný účet a po voľbách a záverečnom vyúčtovaní kampane všetky položky kampane zverejním. Na kampaň si čiastočne prispievam sama a ostatné zdroje čerpáme výlučne z prostriedkov hnutia OĽANO. Ako jediná strana/hnutie na Slovensku sme 
nikdy nepríjímali žiadne dary, takže nevisíme na šnúrkach oligarchov.

4.) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?

Po nástupe do úradu skontrolujem hospodárenie, identifikujem najvážnejšie problémy, čo najskôr pripravím riešenia a následne s nimi oslovím jednotlivé ministerstvá. Budem neustále ponúkať i žiadať spoluprácu a súčinnosť pri riešeniach problémov Žilinského kraja až dovtedy, kým sa veci nazačnú hýbať dopredu. Vláda musí prikladať väčšiu vážnosť požiadavkám samosprávnych krajov, pretože sú to spojené nádoby a problémy ľudí v kraji sú aj problémami jednotlivých rezortov. Keďže som pripravená po zvolení vzdať sa mandátu, chcem úzko spolupracovať s NR SR, ale najmä  rozvíjať spoluprácu v rámci SK8, využívať dostatočne potenciál takéhoto združenia, riešiť právny štatút. Mohli by sme sa pri tom inšpirovať i českou verziou, asociáciou českých krajov. Tu vidím 
veľký potenciál zatlačiť na riešenie pálčivých problémov krajov.

PETER CIBULKA (nezávislý)

Peter Cibulka

Foto: Peter Cibulka

1) Ako ste spokojný so súčasným vedením župy? 

Nie som spokojný  s vedením župy ani s tým, že na rozdiel od mestského zastupiteľstva v Žiline nikto z tamojších poslancov nič viditeľné nerieši, neupozorňuje na prípadnú nehospodárnosť a neponúka lepšie riešenia. Zdá sa, akoby žilinská župa ani neexistovala a vedenie a všetci poslanci tam žijú v akejsi dohodnutej harmónii.  

2) Čo je najpálčivejší problém župy?

Ako najväčší problém vnímam to, že súčasný župan trávi väčšinu času v Bratislave, to je úplne absurdné. Druhá vec je to, že je klasický nstraník a je skôr služobníkom strany než verejnosti. Za tretie, dvanásť rokov nedokázal spraviť systematický dlhodobý plán, čo s naším regiónom. Vyzerá to, že všetko sa pláta z úverov bez akéjkoľvek stratégie rozvoja.  

3) Plánujete zverejniť financovanie kampane?  

Samozrejme, mám zverejnený transparentný účet. Kampaň si financujem sám a vďaka príspevkom ľudí, ktorý mi fandia ako pragmatickej alternatíve voči starej politickej garde a zároveň vidia, čo robím ako poslanec mestského zastupiteľstva.  

4) Ako by ste zatlačili na vládu, aby venovala VÚC viac pozornosti?  

Ako župan by som inicioval veľké stretnutie primátorov a starostov miest a obcí na území Žilinského kraja a spolu by sme naformulovali zásadné memorandum, ktorého jadrom by bola požiadavka na vládu riešiť konkrétne dopravné úseky v konkrétnych termínoch. Znie to možno radikálne, ale inak sa to nedá. Na základe nečinnosti nám tu doslova padajú skaly na hlavy pod Strečnom, napríklad. Neboli by sme podriadení vláde, ale jej sebavedomí partneri.  

Zvyšní kandidáti na naše otázky neodpovedali.


Galéria

Kandidáti Ján Lunter Martin Klus Stanislav Mičev Ivan Saktor Milan Urbáni Erika Jurinová Peter Cibulka

Nástroje k článkuZDROJ: ph
FOTO: kandidáti, SITA, TASR / Erika Ďurčová, Milan Kapusta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články