Pondelok, 21. máj 2018. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Veľký úspech: Cenu európskeho občana za rok 2017 získa Slovák

Ján Benčík
Ján Benčík
13.06.2017 12:15

BRATISLAVA - Európsky parlament rozhodol, že Cenu európskeho občana za rok 2017 získa bloger a občiansky aktivista Ján Benčík. Benčík vo svojich blogoch rozkrýva svet slovenských extrémistov a upozorňuje na ich vyjadrenia a činy, ktoré sú v rozpore s tým, aký obraz sa o sebe snažia vo verejnosti navodiť.


Za svoje texty čelil niekoľkokrát vyhrážkam smrťou. Informoval o tom europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP), ktorý Benčíka na cenu nominoval.

„Pán Benčík robí skvelú prácu európskeho významu. Dnes, keď je extrémizmus v Európe na vzostupe, je mimoriadne dôležité poukazovať na príklady ľudí, ktorí sa mu neboja postaviť. Ján Benčík svojimi textami plní úlohu, ktorú by mal robiť štát a jeho inštitúcie. Verím, že jeho príkladom sa inšpirujú aj ďalší aktívni občania a spoločne nedáme extrémizmu šancu,“ uviedol Štefanec.

Cenu európskeho občana udeľuje Európsky parlament od roku 2008 jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sa mimoriadne zaslúžili o obranu európskych hodnôt, medzinárodnú spoluprácu, či svojou činnosťou pomáhajú svojmu okoliu. V roku 2014 ju na nomináciu Štefanca získala Eva Siracká z Ligy proti rakovine. Slávnostné odovzdávanie ocenenia prebehne v Európskom parlamente v Bruseli.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články