Utorok, 22. máj 2018. Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra.

EK nám vyčíta slabý pokrok v riešení problémov Rómov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.05.2013 13:25

KOŠICE – Európska komisia (EK) vyčíta Slovensku neefektívne vynakladanie peňazí zo štrukturálnych fondov Európskej únie určených na riešenie rómskej problematiky.


Okrem toho negatívne vníma priamu aj latentnú diskrimináciu, segregáciu Rómov v školách, ako aj v osadách. Informoval o tom riaditeľ direktoriátu EÚ pre regionálnu a miestnu politiku Rudolf Niessler na dnešnej konferencii o príspevku štrukturálnych fondov EÚ k integrácii Rómov na Slovensku, ktorá sa koná v Košiciach. Dodal, že peniaze sa investujú, no v osadách pokrok nevidieť.

Niessler pripustil, že sa za posledné dva roky prišlo k istému pokroku, no je veľmi malý. „Treba prejsť od slov k činom,“ povedal Niessler. V stredu navštívil tri osady neďaleko Košíc a podľa vlastných slov bol šokovaný z toho, v akých nepriaznivých podmienkach tam ľudia žijú. Vyslovil presvedčenie, že táto konferencia prispeje k efektívnejšiemu vynakladaniu európskych peňazí na riešenie rómskej problematiky.

Slovensko dostalo od EÚ na riešenie problematiky marginalizovaných skupín 200 miliónov eur, ktoré môže čerpať do roku 2015. Zdôraznil, že v budúcom plánovacom období bude EÚ oveľa prísnejšie posudzovať projekty a kontrolovať ich realizáciu. „Budeme sa orientovať na hmatateľný výsledok, ktorý, ak sa nedostaví, bude treba vrátiť poskytnuté peniaze,“ povedal Niessler.

Minister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že na Slovensku sa za posledných 20 rokov urobilo pri riešení rómskej problematiky málo aj preto, že sa realizovali rôzne izolované aktivity a projekty a nepostupovalo sa systémovo. Pripustil, že v mnohých prípadoch neboli prostriedky EÚ vynaložené účelne, no sú podľa neho aj "ostrovy" pozitívnych príkladov.

Dodal, že až v poslednom čase pristúpili k vytvoreniu stratégie a vypracovaniu systémového komplexného riešenia tejto problematiky, ktoré majú viesť k pozitívnym zmenám vo vzdelávaní najmä detí v predškolskom veku, vytváraniu možností na prácu, riešenie bývania a infraštruktúry. V opatreniach majú byť zapracované aj motivačné prvky, aby sa Rómovia sami podieľali na realizácii projektov na zlepšenie ich života.

Minister Kaliňák uviedol, že vláda pripravuje aj legislatívu, ktorá umožní Rómom získať pozemky, na ktorých stoja ich domy. Zatiaľ to nechcel podrobnejšie konkretizovať. „Ale nebudeme nikomu nič dávať zadarmo. Pozemky budú môcť odkúpiť buď za peniaze, alebo ich cenu zaplatia svojou prácou,“ zdôraznil Kaliňák. Dodal, že Slovensko by na programovacie obdobie 2014 až 2020 malo dostať z EÚ približne 300 miliónov eur.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity a poslanec Peter Pollák (OĽaNO) povedal, že sa premeškalo mnoho príležitosti. „Situácia Rómov sa napriek snahám a investovaniu množstva peňazí nezlepšuje, ale zhoršuje. Chceme vytýčiť nový smer pre programovacie obdobie 2014 až 2020 a hľadáme vhodné nástroje. Treba nastaviť legislatívu a prijať také opatrenia, aby sami Rómovia mali motiváciu zlepšiť svoj život,“ povedal Pollák. Dodal, že prvé legislatívne návrhy chcú predložiť do parlamentu už na jeseň a do konca roka by sa mal prijať zákon, umožňujúci Rómom získať pozemky pod svojimi domami, čím sa vytvoria podmienky aj na budovanie infraštruktúry v osadách.

Prvá medzinárodná konferencia venovaná rómskej problematike sa uskutočnila pred dvoma rokmi v Bratislave. Cieľom košickej je zhodnotiť uplynulé dva roky, diskutovať o spôsoboch odstránenia nedostatkov a načrtnúť priority pre nasledujúce obdobie.

Na Slovensku sa k rómskej národností prihlásilo len vyše stotisíc ľudí. Podľa neoficiálnych odhadov tu žije približne pol milióna Rómov v približne 600 osadách. Až 80 percent Rómov žije v chudobe a 70 percent je nezamestnaných.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články