Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Pôžičky Ficovej vlády navýšili deficit o vyše 370 mil. eur

Bývalý premiér Robert Fico
Bývalý premiér Robert Fico

BRATISLAVA - Pôžičky a finančné injekcie Ficovho kabinetu štátnym firmám a nemocniciam navýšili vlaňajší deficit verejných financií o vyše 370 mil. eur.

Vyplýva to z aktualizovaného výsledku hospodárenia verejnej správy, ktorú na základe uznesenia parlamentu k návrhu záverečného účtu verejnej správy za rok 2009 pripravil rezort financií. Išlo pritom predovšetkým o návratné finančné výpomoci železničným spoločnostiam a nemocniciam. Navyšovalo sa však tiež aj základné imanie spoločnosti MH Invest a bratislavského letiska. Aktualizáciou návrhu záverečného účtu by sa mal vládny kabinet zaoberať už v stredu 12. novembra.

Najviac deficit rozpočtu zaťaží pôžička Železničnej spoločnosti Cargo, a.s. v sume takmer 166 mil. eur. Pôžičky nemocniciam predstavovali 129,8 mil. eur a úver Železniciam SR, a.s. dosiahol 69,9 mil. eur. Vklady do základného imania MH Invest a Letiska M. R. Štefánika Bratislava spolu predstavujú takmer 7,4 mil. eur. "Na základe informácií poskytnutých z ministerstiev hospodárstva, dopravy a zdravotníctva o súčasnom a očakávanom výsledku hospodárenia uvedených spoločností v roku 2010 sa transakcie prehodnotili a následne preklasifikovali na kapitálové transfery s negatívnym vplyvom na schodok verejnej správy," konštatuje rezort financií v aktualizácii výsledku hospodárenia.

Kabinet Roberta Fica totiž tieto transfery za nenávratné a tak zaťažujúce verejné financie nepovažoval. Svedčí o tom aj Záverečný účet hospodárenia verejnej správy za rok 2009, ktorý krátko po tohtoročných parlamentných voľbách ešte stihol predchádzajúci kabinet schváliť. V ňom sa síce hovorilo o náraste deficitu z rozpočtovaných 4,93 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 6,77 % výkonu ekonomiky avšak kvôli "výraznejšiemu vplyvu hospodárskej krízy, ako sa pri úprave rozpočtu predpokladalo". Pôžičky sa do tohto deficitu nezapočítali.

Celkovo sa tak deficit verejných financií za minulý rok oproti schválenému záverečnému účtu navyšuje o viac ako 700 mil. eur a v pomere k hrubému domácemu produktu o 1,16 percentuálneho bodu na 7,93 %. Okrem pôžičiek uvedeným subjektom sa totiž navyšuje o aktualizáciu akruálnych daňových príjmov a sociálnych príspevkov v sume vyše 330 mil. eur a o negatívny vplyv ostatných úprav vychádzajúcich z aktuálnych dát v hodnote 6,888 mil. eur.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu