Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Rezort práce chce obmedziť trvanie dohôd

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR do návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení zahrnulo aj novelizačné články, ktorými sa mení a dopĺňa aj Zákonník práce. Návrh zákona, ktorý má riešiť najmä vyplácanie dôchodkov z druhého penzijného piliera, tak má priniesť ďalšiu novinku, a to v podobe obmedzenia trvania dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.

"V záujme potreby riešenia problémov, ktoré sa vyskytli v aplikačnej praxi v súvislosti s dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, sa navrhuje upraviť maximálne trvanie týchto dohôd, ako aj splatnosť odmeny, výplatu odmeny, zrážky z odmeny a poradie zrážok z odmeny, plynúcej z týchto dohôd," uviedlo ministerstvo práce v dôvodovej správe.

Rezort práce v novele navrhuje obmedziť trvanie dohody o vykonaní práce najviac na jeden rok. Tým sa má zamedziť zneužívaniu tohto inštitútu v sociálnom poistení. "V prípade neobmedzeného trvania dohôd s nepravidelným odmeňovaním sa zamestnávateľ vyhýbal odvádzaniu poistného na dôchodkové poistenie," skonštatovalo MPSVR SR.

Zmeny by sa mali dotknúť aj študentov, ktorí brigádujú na dohodu. "Navrhuje sa upraviť trvanie dohody o brigádnickej práci študentov tak, aby sa táto končila vždy ku koncu kalendárneho roka, v ktorom sa uzatvára, a to najmä z dôvodu každoročnej účtovnej uzávierky zamestnávateľa, ako aj z dôvodu, aby sa zamedzilo zneužívaniu tohto inštitútu v sociálnom poistení," uviedlo ministerstvo práce so zdôvodnením, že aj v prípade neobmedzeného trvania dohôd s nepravidelným odmeňovaním hrozí vyhýbanie sa plateniu poistného na dôchodkové poistenie.

"Zároveň je potrebné osobitne upraviť splatnosť odmeny z dohody o brigádnickej práci študentov," priblížil v návrhu zákona rezort práce.
 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu