Fico o Cypre: Musia prijať opatrenia, o ktorých sa iným krajinám ani nesníva | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Fico o Cypre: Musia prijať opatrenia, o ktorých sa iným krajinám ani nesníva

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
24.04.2013 19:26

BRATISLAVA – Cyprus musí pre získanie financií na záchranu prijať podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) také tvrdé opatrenia, o ktorých sa iným krajinám ani len nesníva. Napríklad v oblasti sociálneho systému, bánk alebo privatizácie.


"Jedna banka musí zaniknúť, druhá bude do polovice vyhladená. Sú to veci, ktoré sú mimoriadne závažné a takéto tvrdé protiopatrenia ešte nikdy neboli urobené pri poskytovaní finančnej pomoci," vyhlásil Fico po dnešnom rokovaní vlády.

Kabinet na dnešnom zasadnutí predbežne schválil poskytnutie finančnej pomoci Cyperskej republike prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu. Popoludní sa podľa predsedu vlády ešte uskutoční telekonferencia, prostredníctvom ktorej sa definitívne schváli text memoranda, ktorý bude potom k dispozícii aj verejnosti. "Ale podmienky, ako ich vnímame, sú mimoriadne tvrdé," zdôraznil Fico.

Je to podľa neho "doslova a do písmena totálna kontrola nad financiami tohto štátu". Zároveň víta aj fakt, že na základe iniciatívy niekoľkých štátov, vrátane Slovenska, bude musieť Cyprus viac spolupracovať pri odhaľovaní vlastníkov rôznych spoločností, ktoré v krajine pôsobia. "Dúfam, že orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa zaoberajú finančnou kriminalitou, môžu tento inštitút aj využiť," dodal Fico.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články