Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Cyprus preverí prevody milárd eur z učtov politikov do zahraničia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
01.04.2013 17:47

NIKÓZIA - Cyperský prezident Níkos Anastasiádes v pondelok prisľúbil dôkladné vyšetrenie údajných pochybení v čase rokovaní o finančnej pomoci. Reagoval tým na podozrenia, že v týždni pred pôvodným rozhodnutím o vynútenom zdanení bankových vkladov na Cypre previedli tamojší politici do zahraničia takmer 4,5 miliardy eur.


Pred vyšetrovacou komisiou nebude mať imunitu ani prezident, ani členovia jeho rodiny, tvrdí Anastasiades. Vyšetrovacia komisia má začať prácu v utorok. Ako zdôraznil, "traja sudcovia, ktorí počas zajtrajšej ceremónie zložia prísahu, dostanú mandát vyšetrovať všetko, čo môže súvisieť s mojou osobou, vrátane tých príbuzných, ktorí sú so mnou spojení manželstvom".

Podľa medializovaných informácií peniaze z Cypru pred oznámením dohody o záchrannom programe minulý mesiac unikali najmä z účtov ministrov a osôb blízkych vláde po tom, čo ich majitelia údajne dostali varovanie o chystanej mimoriadnej daní.

Cyperská vláda sa pôvodne zaviazala, že vklady sporiteľov, ktorí majú našetrených menej ako 100 tis. eur, zdaní sadzbou 6,75 percenta. Majitelia vkladov nad 100 tisíc eur mali prísť o 9,9 percenta svojich úspor. Dohoda porušila nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné, a cyperský parlament ju následne odmietol.

Na podmienkach finančnej pomoci s cieľom odvrátiť hroziaci kolaps bankového systému krajiny sa nakoniec dohodla vláda v Nikózii s medzinárodnými veriteľmi minulý týždeň v pondelok. Výmenou za úverový program v objeme 10 mld. eur musí krajina zatvoriť svoju druhú najväčšiu banku a zaviesť mimoriadnu daň z nepoistených bankových vkladov. Sporiteľov, ktoré majú na účtoch menej ako 100 tisíc eur, sa opatrenie nedotkne.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články