Najväčšej reťazovej transplantácie sa zúčastnilo 32 ľudí! | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Najväčšej reťazovej transplantácie sa zúčastnilo 32 ľudí!

Patrick počas dojemného stretnutia s príjemkyňou svojej obličky
Patrick počas dojemného stretnutia s príjemkyňou svojej obličky
25.11.2010 14:15

WASHINGTON - V Spojených štátoch sa nedávno podarila unikátna reťazová transplantácia obličiek, pri ktorej si tieto životne dôležité orgány dovedna vymenilo až 32 ľudí. Proces, počas ktorého chirurgovia odobrali obličky šestnástim darcom a voperovali ich do tiel príjemcov, trval dva týždne.


Výzva na zapojenie sa do tohto jedinečného projektu sa objavila v médiách. Väčšina darcov jednu zo svojich obličiek darovala chorému príbuznému. Boli však medzi nimi aj takí, ktorí chceli jednoducho pomôcť druhému človeku v núdzi.

To je prípad vojnového veterána Patricka Duncana, ktorý slúžil v Iraku a v Afganistane. "Vo svojom živote som videl umrieť mnoho ľudí, už bolo načase to zmeniť. Je to skvelý pocit, keď môžete niekomu zachrániť život," povedal pre spravodajský kanál MSNBC.

Ďalšou darkyňou je Patricia Harris, ktorá týmto spôsobom chcela získať zdravú obličku pre svojho chorého syna. Operácie vykonali vo Washingtone, kde prebiehali súbežne v troch nemocniciach.

V Amerike každoročne čaká na transplantáciu obličky 86 tisíc pacientov, len približne štvrtina z nich však orgán kvôli ich akútnemu nedostatku aj naozaj dostane.


Galéria

Zoznam všetkých darcov a Účastníci reťazovej transplantácie pózujú Patriciin syn Jonathon takisto

Nástroje k článkuFOTO: Daily Mail;
ZDROJ: Daily Mail, np

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články