Sobota, 12. jún 2021. Meniny má Zlatko, zajtra Anton.

Lekári varujú pred najnebezpečnejším variantom KORONAVÍRUSU: Mimoriadne vážne príznaky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AFP - Prahash Singh
včera o 19:01

CHENNAI - Už od začiatku pandémie odborníci upozorňovali, že nebezpečenstvo nového koronavírusu spočíva najmä v tom, že sa správa veľmi nepredvídateľne. Neustále pribúdajú informácie o nových symptómoch ochorenia COVID-19, čo potvrdzujú aj lekári z Indie, ktorí skúmali mimoriadne nebezpečný indický variant.


K bežným a dobre známym príznakom nákazy koronavírusom patria kašeľ, horúčka, bolesti hlavy, únava či strata čuchu a chuti. Neskôr sa zistilo, že choroba sa môže prejavovať aj v podobe vyrážok na nohách. Nový variant šíriaci sa v Indii má však aj iné a oveľa agresívnejšie príznaky. "Minulý rok sme si mysleli, že vieme dosť o našom neviditeľnom nepriateľovi, ale už to, bohužiaľ, neplatí. zmenilo sa to. Tento vírus je naozaj veľmi nepredvídateľný," uviedol infektológ Abdul Ghafur v rozhovore pre časopis Bloomberg. 

Koronavírus v Indii
Zdroj: SITA/AP Photo/Anupam Nath

Podľa správ miestnych lekárov sa indický variant známy aj ako Delta prejavuje bolesťami žalúdka, nevoľnosťou, zvracaním, nechutenstvom, stratou sluchu, bolesťami kĺbov, opuchmi krku, angínou a krvnými zrazeninami. Obzvlášť závažný je najmä posledný z uvedených symptómov. Drobné krvné zrazeniny, známe ako mikrotromby, môžu totiž spôsobiť gangrénu, pričom v niektorých prípadoch už bola nutná aj amputácia. "Vlani som sa stretol možno s tromi až štyrmi takýmito prípadmi. Teraz je to raz týždenne," skonštatoval kardiológ Ganesh Manudhane. 

Lekári varujú pred najnebezpečnejším
Zdroj: Getty Images

Variant Delta sa javí ako doteraz najinfekčnejší kmeň SARS Cov-2. V štúdii publikovanej v Times of India sa uvádza, že je až o päťdesiat percent nákazlivejší ako variant Alfa, ktorý prepukol vo Veľkej Británii. Delta má aj vyššie riziko hospitalizácie. Jeho výskyt bol doteraz zaznamenaný vo viac ako šesťdesiatich krajinách.


Galéria

Ilustračné foto Koronavírus v Indii

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články