Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Vedci skúmali prenos KORONAVÍRUSU v domácnostiach: Toto by ste mali určite vedieť

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.05.2021 08:37

LONDÝN - Už prvá dávka vakcín spoločností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca môže výrazne znížiť riziko prenosu koronavírusu vo vnútri domácnosti. Ukázala to štúdia anglického úradu verejného zdravia (PHE). Účinky prvej vakcinácie môžu nebezpečenstvo nákazy znížiť o 38 až 49 percent.


Anglický úrad analyzoval infekčné reťazce v tamojších domácnostiach a na tomto základe spočítal pravdepodobnosť nakazenia. Experti porovnávali pozitívne testovaných, ktorí najmenej pred tromi týždňami dostali očkovaciu látku proti covidu-19, s infikovanými, ktorí ešte očkovaní neboli. Zaočkované osoby vírus prenášali ďalej na svojich príbuzných v jednej domácnosti omnoho menej často. U vakcíny Pfizer bola táto pravdepodobnosť ešte o niečo nižšia než u tej od AstraZenecy. 

Vedci skúmali prenos KORONAVÍRUSU
Zdroj: SITA/AP/Eric Shelton /The Clarion-Ledge

Ako dlho trvá ochrana pred KORONAVÍRUSOM po očkovaní? Tieto dve vakcíny majú pozoruhodné výsledky

Údaje úradu znovu ukazujú, že vakcíny nechránia len pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, ale tiež znižujú riziko prenosu vírusu na ostatných. To naznačovali už predošlé výskumy. PHE do svojho hodnotenia zahrnul 57 000 kontaktov z 24 000 domácností, v ktorých mala už očkovaná osoba test na koronavírus s pozitívnym výsledkom. Údaje experti porovnali s dátami o miliónoch kontaktov neočkovaných infikovaných. Štúdia ešte nebola zverejnená v žiadnom odbornom periodiku. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články