Piatok, 2. december 2022. Meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich.

Fantastická správa pre Slovensko! Naše národné parky sú jedny z najkrajších v Európe, píšu Briti

Časť areálu zrúcaniny hradu Muráň neďaleko obce Muráň (ilustračné foto)Galéria fotiek (3)
Časť areálu zrúcaniny hradu Muráň neďaleko obce Muráň (ilustračné foto)
Zdroj: TASR/Branislav Račko

ZVOLEN - Národné parky na Slovensku vyhodnotil britský webový portál saveonenergy.com ako tretie najkrajšie v Európe. Za najkrajší slovenský národný park pri tom určil Muránsku planinu.


Bežkyňa takmer dostala infarkt: Jej mrazivý stret s medveďom v parku zachytila kamera

O tejto skvelej správe informoval hovorca Slovenskej lesníckej komory (SLK) Dávid Hančinský. Podľa jeho slov sa tiež ukazuje, že spolužitie človeka a prírody je realita a nie niečo, čomu treba brániť. „Na Muránskej planine sú to hlavne slovenskí lesníci, ktorí týmto dokazujú, že sa o prírodu Slovenska aj v národných parkoch dokážu dobre postarať,“ zdôraznil.

Rozhľadňa Zbojská v Národnom
Galéria fotiek (3)
Rozhľadňa Zbojská v Národnom parku Muránska planina
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Podľa neho lesníci svojou starostlivosťou zabezpečili, že lesy sú zelené, zdravé a plnia si tak všetky svoje ďalšie funkcie. „Popri dreve ako obnoviteľnej suroviny a dlhodobého úložiska uhlíka poskytujú ľudom čistý vzduch, vodu, lesné plody, oddych v tôni stromov. Taktiež poskytujú domov množstvu zvierat. Vďaka lesníkom je tu ešte hlucháň, vlk, rys, medveď, kuvik vrabčí, orol skalný, mačka divá a mnoho ďalších živočíchov,“ priblížil.

Výhľad na Muránsku planinu
Galéria fotiek (3)
Výhľad na Muránsku planinu zo Salaša Zbojská za obcou Pohronská Polhora
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Okrem toho sa lesníci s miestnymi obyvateľmi celé stáročia starajú aj o lúky, ktoré kosia alebo sú spásané koňmi. „Na Muránskej planine je tiež polodivoký chov nášho plemena koní norik muránskeho typu, ktorý zabezpečujú Lesy SR. Je to jedna z rarít, ktoré ponúka toto krásne územie obhospodarované lesníkmi a miestnymi ľuďmi,“ doplnil.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články