°C

Nedeľa, 24. január 2021. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Alarmujúce odhalenie: U pacientov, ktorí sa vyliečili z COVID-19, sa objavujú psychotické symptómy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.01.2021 08:42

LONDÝN - Príznaky a následky koronavírusovej nákazy sú neustále predmetom predmetom vedeckého skúmania. Najnovšie sa zistilo, že značný počet pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorenia COVID-19, trpí rôznymi formami psychických až psychiatrických problémov. Príčinou ich vzniku môže byť kombinácia viacerých faktorov.


Za posledný rok sa množstvo odborníkov po celom svete zaoberalo súvislosťou medzi vznikom psychických problémov a koronavírusovou infekciou. Jedna štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené v novembri v časopise The Lancet Psychiatry, uvádza, že u takmer jedného z piatich covid pacientov v USA sa v priebehu nasledujúcich troch mesiacov prejavili problémy s duševným zdravím. Väčšina z týchto diagnóz najčastejšie súvisela s úzkosťou, depresiou alebo nespavosťou, viac ako 1200 pacientom boli diagnostikované psychotické poruchy. V rámci ďalšieho výskumu lekári pozorovali 153 hospitalizovaných osôb s COVID-19 a zistili, že u desiatich z nich sa po prekonaní infekcie objavila novovznikajúca psychóza. 

Alarmujúce odhalenie: U pacientov,
Zdroj: Getty Images

Jedna prípadová štúdia sa napríklad zaoberala prípadom 55-ročnej ženy, ktorá v minulosti netrpela žiadnymi duševnými problémami. Po prekonaní COVID-19 ju prepustili z nemocnice, ale už o pár dní bola znovu prijatá kvôli neobvyklým prejavom správania. Verila totiž, že "jej mačka je lev" a vraj "videla opice vyskakujúce z vaku záchranára". Bola tiež presvedčená o tom, že zdravotné sestry sú diabli a prejavovali sa u nej poruchy vnímania známe ako Capgrasov syndróm. Pacientka prežila v zajatí bludov 34 dní. 

Alarmujúce odhalenie: U pacientov,
Zdroj: Getty Images

Odpoveď na otázku, čo je spúšťačom týchto ťažkostí, však odborníci zatiaľ nenašli. Jednou z možných príčin je sociálna izolácia, obavy z choroby a finančných problémov. Veď nakoniec komplikácie s duševným zdravím spúšťajú aj iné bežné ochorenia. Existujú ale podložené dôkazy o tom, že COVID-19 môže ovplyvniť vznik mnohých mozgových a neurologických problémov od mŕtvice a záchvatov cez stratu pamäti až po nesústredenosť známu ako mozgová hmla. Jeden výskum dokonca identifikoval fyzické zmeny mozgu spojené s koronavírusovou infekciou. O súvislosti medzi pandémiou a prepuknutím duševných chorôb sa zmienil aj psychiater Karl Menninger, ktorý poznamenal, že po prekonaní pandémie španielskej chrípky bolo zdokumentovaných množstvo psychických porúch. Vedci tiež našli súvislosti medzi nárastom psychiatrických problémov a ohniskami nákazy vírusmi SARS alebo MERS.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články