°C

Štvrtok, 28. január 2021. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

VIDEO Parádny objav na dne Baltiku: Potápači hľadali siete, no našli úplnú bombu!

Zdroj: Youtube/DER SPIEGEL
04.12.2020 18:02

BERLÍN - Nemeckí potápači našli na dne Baltického mora vojnový šifrovací stroj Enigma, ktorý najskôr pochádza z niektorej z nacistických bojových ponoriek. Informovala o tom agentúra DPA. Vzácne zariadenie objavila náhodou posádka lode Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorá v pobrežných vodách mapovala odhodené rybárske siete predstavujúce obrovské riziko pre morské živočíchy.


"Jeden kolega sa vynoril a povedal: "Leží tam sieť a v nej starý písací stroj"," uviedol podmorský archeológ Florian Huber, ktorý sa novembrovej plavby WWF v zátoke Gelting na juhovýchode Jutského polostrova tiež zúčastnil. Okamžite začal mať podozrenie, že nejde o písací stroj, ale o šifrovacie zariadenie. Veď kto by predsa vyhadzoval písací stroj na šírom mori? O dva týždne neskôr sa na miesto nálezu vrátili špecializovaní potápači z Kielu, aby stroj vyzdvihli. Istotu o tom, že ide práve o Enigmu, získali až na palube. "Vedeli sme, že niečo také sa podarí len raz," vyhlásil nadšený Huber. 

Nacistická armáda počas druhej svetovej vojny používala systém Enigma na šifrovanie tajných depeší. Princípom Enigmy sú kolesá, ktoré sa voči sebe rôzne otáčajú a tým ukazujú, aké dvojice písmen si budú navzájom zodpovedať. Zložitý systém sa podarilo prelomiť britskej rozviedke, ktorá kvôli tomu zriadila špecializovaný tím pod vedením matematika a logika Alana Turinga. Spojenci potom na konci vojny využívali fakt, že nacisti o odhalení Enigmy nevedeli. Znalosť nemeckej komunikácie významne pomohla napríklad počas vojny o Atlantik alebo príprave vylodenia v Normandii. O prelomení kódu Enigma bol nakrútený aj film pod názvom Kód Enigmy (2014). 

VIDEO Parádny objav na
Zdroj: TASR/AP Photo/Kin Cheung

Šifrovací prístroj je vzácnym objavom a poputuje do zbierok archeologického múzea v zámku Gottorf v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. Vedci sú presvedčení, že Enigma najskôr pochádza z niektoerj z nemeckých ponoriek, ktoré boli na konci vojny úmyselne potopené neďaleko zátoky Gelting. Počas operácie Dúha (Regenbogen) dostali posádky rozkazom potopiť plavidlá ešte pred nemeckou kapituláciou, v dôsledku čoho skončili na dne Baltiku desiatky lodí. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
ZDROJ: ČTK
VIDEO: Youtube/DER SPIEGEL

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články