°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Štúdia odhalila nepríjemné fakty o ľuďoch, ktorí prekonali COVID-19 bez príznakov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
29.10.2020 19:27

LONDÝN - Ľudia, ktorí prekonali COVID-19 bez príznakov, zrejme rýchlejšie strácajú protilátky proti tomuto vírusovému ochoreniu. Uvádza to agentúra AFP s odkazom na štúdiu výskytu protilátok v Anglicku. Výskum ukázal, že ich výskyt v tamojšej populácii sa za letné mesiace výrazne znížil.


"Výsledky napovedajú, že osoby, ktoré prekonali ochorenie bez príznakov spojených s covidom-19, sú náchylní k rýchlejšej strate protilátok než osoby, ktoré príznaky mali," stojí v štúdii, ktorú spracovala londýnska univerzita Imperial College. Vedci sledovali výskyt protilátok na náhodnej vzorke 365 000 osôb žijúcich v Anglicku. Tie sa v období medzi 20. júnom a 28. septembrom podrobili testu, ktorý dokáže určiť prítomnosť protilátok v krvi. Výskum ukázal, že za letné mesiace klesol o pätinu počet ľudí, u ktorých bola zaznamenaná prítomnosť protilátok. Na začiatku testovacieho obdobia to bolo šesť percent vzorky, v septembri už len 4,4 percenta. Väčší pokles prítomnosti protilátok sa objavil medzi seniormi, naopak medzi populáciou vo veku 14 až 29 rokov bol pokles najnižší. 

Štúdia odhalila nepríjemné fakty
Zdroj: Getty Images

Nižší výskyt protilátok štúdia uvádza takmer u všetkých skupín obyvateľstva. Jedinú výnimku tvorí lekársky personál. "To by mohlo napovedať, že sa táto skupina vystavovala vírusu opakovane alebo že počiatočné vystavenie bolo vyššie," vysvetľujú autori. 

Lekárka varuje: Toto je najľahší spôsob, ako sa nakazíte KORONAVÍRUSOM

Vedci ale upozorňujú, že samotná prítomnosť protilátok v krvi neznamená, že človek má proti koronavírusu imunitu. "Nie je jasné, akú úroveň imunity protilátky poskytujú a ako dlho taká imunita trvá," uviedol jeden z nich, profesor epidemiológie a verejného zdravia na Imperial College Paul Elliott. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články