Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

KORONAVÍRUS Vedci skúmali patogén COVID-19, dospeli k parádnemu zisteniu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.04.2020 12:25

NEW YORK - Hľadanie účinnej vakcíny, ktorá by zastavila súčasnú pandémiu, zamestnáva vedecké kapacity z celého sveta. Ich prácu komplikuje najmä mutácia nového koronavírusu SARS-CoV-2. Predbežné výsledky štúdie zverejnené na stránke bioRxiv však hovoria o tom, že súčasný vírus má v porovnaní s koronavírusom SARS z roku 2002 stabilný genóm. A práve toto zistenie môže výrazne ovplyvniť vývoj novej vakcíny.


Expert WHO: COVID-19 je 10-krát smrteľnejší než prasacia chrípka, len takto zastavíme pandémiu

Autori ostatnej štúdie zameranej na štruktúru a organizáciu nového koronavírusu SARS-CoV-2 porovnali genetické zloženie 106 vzoriek patogénu COVID-19 z celosvetovej databázy s 39 genómovými sekvenciami koronavírusu SARS z roku 2002. Vďaka tomu zistili, že vírus, ktorý v minulosti nespôsobil pandémiu, mal v skutočnosti vyššiu genetickú diverzitu s vyššou mierou mutácie v porovnaní s patogénom COVID-19. Znamená to, že súčasný vírus má na rozdiel od svojho predchodcu neporovnateľne stabilnejší genóm, čo môže urýchliť vývoj účinnej vakcíny, informuje americký týždenník Newsweek. 

KORONAVÍRUS Vedci skúmali patogén
Zdroj: SITA/AP

Prvá výrazná mutácia bola zaznamenaná vo vzorke odobratej v Indii 27. januára 2020. Potvrdila zmenu, ktorá pravdepodobne prispieva k tomu, že tento vírus má vyššiu afinitu k ľudskému ACE2 v porovnaní s pôvodným vírusom SARS. "Pomerne stabilný genóm SARS-CoV-2 je spoľahlivou indikáciou pre epidemickú kontrolu, pretože menej mutácií zvyšuje nádej na rýchly vývoj vakcíny a antivírusových liekov," uviedli autori štúdie. 

Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Maxim Mishin, Moscow Mayor Press Service via AP

Akákoľvek sezónna chrípka znepokojuje všetkých epidemiológov, pretože vysoká miera mutácií spôsobuje, že vakcinácie účinné v jednom chrípkovom období sú už počas ďalšieho nástupu chrípky neúčinné. Ak je genóm SARS-CoV-2 skutočne stabilný, nemusí byť mutácia brzdou vo vývoji vakcíny. Sľubným zistením výskumu je aj to, že hrot vírusového proteínu, ktorý je kľúčový a napáda ľudskú bunku, zostal po mutácii rovnaký. Konkrétne závery tejto štúdie však zatiaľ nemožno označiť za spoľahlivé, kým ich nepotvrdia viaceré výskumy.  


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články