°C

Piatok, 22. január 2021. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Vedci objavili záhadný signál z vesmíru: Opakuje sa každých 16 dní

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
14.02.2020 20:32

OTTAWA - Kanadskí vedci objavili záhadný rádiový signál z galaxie vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od Zeme, ktorý sa opakuje každých šestnásť dní. Rádiové signály sa opakujú často, prvýkrát však ide o pravidelné opakovanie z jediného zdroja. Informovala o tom v stredu americká stanica CNN.


Rýchle rádiové záblesky (FRB) sú milisekundové výboje rádiových vĺn vo vesmíre. Niektoré vedci zachytia iba raz a už sa neopakujú, iné sa opakujú v nepravidelných intervaloch. Medzi 16. septembrom 2018 a 30. októbrom 2019 kanadskí vedci pozorovali FRB, ktoré sa opakovali každých 16,35 dňa, po ktorých zatiaľ neznámy zdroj vyslal záblesky každé dve hodiny po obdobie štyroch dní. Následne sa na dvanásť dní odmlčal. Signál vychádza z masívnej špirálovitej galaxie vzdialenej pol miliardy svetelných rokov od Zeme.

Vedci objavili záhadný signál
Zdroj: YouTube

Svoje zistenia vedci publikovali v odbornom článku, ktorý však zatiaľ nie je plne recenzovaný. Výskumníci sa teraz zamerali na pôvodcu signálu. "Periodicita, v ktorej sa signál opakuje, je dôležitým vodidlom k zisteniu jeho zdroja," píše sa v štúdii.

Jedným z možných vysvetlení je orbitálny pohyb hviezdy alebo predmetu na okraji galaxie. Iní výskumníci tvrdia, že pôvodcom môže byť neutrónová hviezda a takzvaná dvojhviezda, hviezdny systém zložený z dvoch hviezd, ktoré sú na seba viazané gravitáciou. Vedci dúfajú, že hlbšie chápanie rýchlych rádiových zábleskov im pomôže lepšie pochopiť vesmír samotný. Ďalšie pozorovanie opakujúcich sa rádiových signálov im zároveň pomôže zistiť, či ide o výnimku alebo normálny jav.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články