°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Archeológovia sa konečne dočkali: Pri Kréte sme objavili obrovský poklad!

Ostrov Chrysi
Ostrov Chrysi
Zdroj: Getty Images
04.11.2019 15:17

CHRYSI - Archeológovia v gréckej osade z doby bronzovej objavili obrovský poklad minojského pôvodu. Skladá sa zo šperkov, sklenených korálikov a zvyškov vtedajšej peňažnej meny. Ide o jeden z najdôležitejších pokladov minojskej kultúry.


Grécki archeológovia sa konečne dočkali. Po vyše desiatich rokoch snaženia sa im podarilo nájsť artefakty minojskej kultúry na malom ostrove Chrysi južne od Kréty. Konkrétne ide o zlaté šperky, koráliky a zvyšky vtedajšej peňažnej meny. Išlo o takzvané "bronzové talenty", ktoré boli cennou jednotkou v starovekom Grécku. Niektoré koráliky sú zas egyptského pôvodu. 

Ilustračné foto
Archeológovia sa konečne dočkali:
Zdroj: Getty Images

Archeológovia našli aj starodávne akváriá a veľké množstvo porfýru - hodnotného purpurového pigmentu antického sveta. Vyrábal sa z morských slimákov. Táto farba bola neskôr vyhradená výlučne pre rímskych cisárov. 

VIDEO Archeológovia odhalili veľké tajomstvo Templárov: Povedie k objaveniu super pokladu?!

"Tieto nálezy sú jedným z najdôležitejších pokladov Minojov, aké sa doposiaľ našli na Kréte," uviedlo tamojšie ministerstvo kultúry. Minojská kultúra, námorná superveľmoc z doby bronzovej, prekvitala na Kréte a na iných ostrovoch v Egejskom mori do roku 1500 pred Kristom.


Galéria

Ostrov Chrysi Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články