Konšpiračná teória pohltila Nemecko: Odmena milión eur každému, kto dokáže, že TOTO neexistuje | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Konšpiračná teória pohltila Nemecko: Odmena milión eur každému, kto dokáže, že TOTO neexistuje

Bielefeld
Bielefeld
Zdroj: SITA/ Friso Gentsch/dpa via AP
07.09.2019 13:06

BERLÍN - Nemecké mesto Bielefeld ponúka odmenu vo výške milión eur komukoľvek, kto dokáže, že toto mesto neexistuje a že ide len o výmysel. V zadaní pre súťažiacich sa uvádza, že záujemcom o vysokú finančnú odmenu sa "medze kreativity nekladú", no výhru môže získať len ten, kto poskytne o neexistencii mesta nespochybniteľný dôkaz.


Súťaž, do ktorej sa doteraz prihlásilo vyše dvetisíc účastníkov, z toho 300 zo zahraničia, má korene v takzvanej Bielefeldskej konšpirácii, ktorá je v Nemecku veľmi populárna. Teóriu o tom, že mesto Bielefeld v skutočnosti neexistuje a ide len o výmysel zo strany "mocných", zverejnil prvýkrát už v roku 1994 počítačový expert Achim Held.

Hoci išlo z jeho strany o recesiu, ktorou chcel zosmiešniť iné konšpiračné teórie, postupne sa skutočne našli ľudia, ktorí jej uverili. Bielefeldská konšpirácia v Nemecku medzičasom zľudovela a používa sa ako symbol konšpiračnej teórie, ktorá nemá absolútne žiadny reálny základ. O neexistencii Bielefeldu nedávno žartovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
VIDEO: Youtube/Tom Scott

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články