Po dvoch rokoch vraj konečne našli najdrahší obraz sveta: TU sa má nachádzať | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Po dvoch rokoch vraj konečne našli najdrahší obraz sveta: TU sa má nachádzať

Salvator Mundi
Salvator Mundi
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File
12.06.2019 08:53

RIJÁD - Najdrahší obraz sveta Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) od Leonarda da Vinciho, ktorý bol v roku 2017 predaný za 450 miliónov dolárov (takmer 400 miliónov eur), sa zrejme nachádza na luxusnej jachte Serene saudského korunného princa Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na server Arnet.


Podľa denníka The Wall Street Journal obraz s rozmermi 65x45 cm na orechovom dreve, dražený v roku 2017 aukčnou sieňou Christie's, zrejme kúpil saudský princ Badr bin Abdalláh, ktorý konal v zastúpení korunného princa. Aukčná sieň to nepotvrdila. Obraz Salvator Mundi, na ktorom Kristus vystupuje z temnôt, jednou rukou žehná svetu a v druhej drží priesvitnú guľu, mal byť vystavený vlani v septembri v múzeu Louvre Abú Zabí, ktoré je partnerom parížskeho múzea. Múzeum emirátu však oznámilo odklad výstavy. Ministerstvo kultúry a turistiky emirátu ubezpečilo, že je majiteľom obrazu. Ohľadom lokácie obrazu sa server ArtNet odvoláva na dva zdroje blízke transakcii. Na konci mája kotvila 134 metrov dlhá jachta, ktorú postavila talianska lodenice Fincantieri, v egyptskom prístave Šarm aš-Šajch v Červenom mori, napísala agentúra Bloomberg.

Otvorené more síce zrejme nie je najlepším miestom pre uchovávanie malieb strarých majstrov, ale takýto prípad nie je výnimkou. Britský obchodník a vlastník futbalového klubu Tottenham Joe Lewis si na svojej jachte Aviva zavesil Triptych britského maliara Francisa Bacona, ktorého cena sa odhaduje na 70 miliónov dolárov.

Podľa serveru ArtNet zostane obraz na jachte korunného princa dovtedy, než Rijád otvorí nové kultúrne centrum v oblasti Ula na severozápade krajiny. Projekt je zatiaľ v prípravnej fáze. Niektorí odborníci pochybujú o pravosti obrazu a pripisujú ho skôr Leonardovej dielni než samotnému Leonardovi. Argumentujú napríklad nepresnou anatómiou, detailami maľby alebo tým, že Leonardo sa o obraze nezmienil vo svojej korešpondencii.

Doteraz sa výrazne špekulovalo o tom, kde sa obraz nachádza a kto ho kúpil. Podľa spoločnosti Artprice moslimskí učenci z univerzity Al-Azhar v Káhire poradili korunnému princovi, aby sa z náboženských dôvodov s obrazom verejne neukazoval. Krista považuje islam za proroka, ale obraz ho ukazuje ako záchrancu sveta, teda ako Boha, a to nie je v islame možné. Tento názor potvrdzujú aj ďalšie zdroje, najmä experti na dejiny náboženstva. Parížsky Louvre chce dielo tento rok vystaviť na veľkej výstave usporiadanej pri príležitosti 500 rokov od smrti tohto renesančného umelca.


Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články