Vyše 50 rokov mali v zásuvke hotový poklad na FOTO a netušili o tom: Môže z nich spraviť milionárov | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Vyše 50 rokov mali v zásuvke hotový poklad na FOTO a netušili o tom: Môže z nich spraviť milionárov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
05.06.2019 16:16

LONDÝN - Šachová figúrka, ktorú jej pôvodný škótsky majiteľ v roku 1964 kúpil za päť libier, sa ukázala byť súčasťou slávnej stredovekej kolekcie šachu zo škótskeho ostrova Lewis. Aukčný dom Sotheby's ju pre dediča bude dražiť v júli, a to s vyvolávacou cenou 600 000 libier (676 000 eur). Odhaduje sa však, že sa môže predať až za milión libier.


Šachové figúrky z ostrova Lewis boli objavené v roku 1831. Vyrezané boli z mrožích klov a veľrybích kostí približne okolo roku 1150. Nie je celkom jasné, kde boli vyrobené, viacerí odborníci sa ale domnievajú, že v Nórsku. Patria medzi najkrajšie stredoveké šachové figúrky a bývajú považované za dôležitý symbol európskej civilizácie. Väčšina z nich je vystavená v Britskom múzeu v Londýne a časť tiež v Národnom múzeu v škótskom Edinburghu. 

Vyše 50 rokov mali
Zdroj: profimedia.sk

V čase nálezu v 19. storočí obsahovala kolekcia 93 figúrok, pričom päť figúrok chýbalo. Takmer deväťcentimetrová figúrka, ktorá sa bude dražiť 2. júla, je doteraz jedinou, ktorá bola dodatočne objavená. Jej vlastník o nesmiernej hodnote figúrky dlho nemal tušenie. Vyše päťdesiat rokov bola ukrytá v zásuvke, potom však majiteľom napadlo, že si ju nechajú oceniť a zobrali ju ukázať dražobnej spoločnosti. 

Vyše 50 rokov mali
Zdroj: profimedia.sk

Člen vedenia aukčného domu Sotheby's Alexander Kader, ktorý figúrku skúmal, pre server BBC uviedol, že mu spadla sánka, keď si uvedomil, čo má v rukách. Predmet označil za "jeden z najzaujímavejších druhotných objavov v osobnom vlastníctve" za svoju kariéru.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články