°C

Sobota, 19. september 2020. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Vedci urobili zaujímavý pokus a zbúrali ďalší mýtus: To, čomu sme dlho verili, nie je pravda

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Thinkstock,
21.07.2018 18:03

ŠTOKHOLM - Vedci z univerzity vo švédskom Lunde vyvrátili teóriu, podľa ktorej majú zebrie pruhy chladivý efekt. Miešanie horúceho a o niečo chladnejšieho vzduchu podľa nich nevytvára nad srsťou chladivé víry, ako sa mnohí ľudia domnievajú. Svoje závery zverejnil tím okolo Susanne Akessonovej v odbornom časopise Scientific Reports.


Tieto zvieratá sú ako ľudia: Vedci odporúčajú, aby sa na nich študovala dôležitá vec

Vedci zisťovali, aké dôsledky majú farba a vzor na teplotu. Ľudia sa pritom už dlho zaoberajú otázkou, prečo majú napríklad zebry takú nápadnú srsť. Existuje napríklad teória, že pruhy ich chránia pred hmyzom, pretože bodavý hmyz, ako sú napríklad ovady, sa vzorovanej srsti skôr vyhýbajú. Iní bádatelia zastávajú tézu, že pruhy robia dravcom ťažkosti pri pátraní po koristi.

Akessonová a jej tím si teraz posvietili na teóriu, že pruhy majú chladivý efekt. Ten by teoreticky mohol vznikať tým, že tmavé oblasti srsti sa zahrievajú silnejšie ako svetlé. Keď sa stretne horúci vzduch nad tmavými pruhmi s chladnejším nad bielymi pruhmi, mali by podľa jednej tézy vznikať malé chladivé vzdušné víry.

Zebra Chapmanova zo Zoo
Zdroj: SITA

Vedci naplnili veľké kovové sudy vodou a potiahli ich srsťou dobytka či koní rôznych farieb. Voda zo súdka v čiernej dobytčej srsti bola najteplejšia a súdky potiahnuté bielou dobytčou srsťou boli najchladnejšie. Teplota vody v zebrovitých sudoch bola niekde medzi vodou zo sudu v šedej dobytčej srsti a šedej konskej srsti. Vedci konštatovali, že účinok údajných chladivých vírov nebol zistený.


Galéria

Ilustračné foto Zebra Chapmanova zo Zoo

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články