°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Komunista, ktorý v Československu zaviedol teror: Na svedomí má mnoho nevinných obetí

Klement Gottwald nás priviedol do područia Stalinovho režimu
Klement Gottwald nás priviedol do područia Stalinovho režimu
Zdroj: profimedia.sk
14.06.2018 17:10

PRAHA - Klement Goottwald, ktorého pred 70 rokmi, 14. júna 1948, Národné zhromaždenie zvolilo za prezidenta Československa, niesol zodpovednosť za politický vývoj v krajine po roku 1948, za nezákonnosti, policajnú svojvôľu i justičný teror. Štvrtý československý a zároveň prvý komunistický prezident sedel na Pražskom hrade päť rokov. Životná dráha jednej z osudových postáv našich dejín, ktorá má na svedomí mnoho nevinných obetí, sa uzavrela v marci 1953.


Gottwald sa narodil 23. novembra 1896 ako nemanželský syn chudobnej poľnohospodárskej robotníčky. Vyučil sa za stolára a od roku 1921 bol členom KSČ. Na výslnie straníckej politiky sa dostal vo svojich 33 rokoch, keď sa na prelomovom piatom zjazde KSČ v roku 1929 postavil na čelo straníckych pučistov a vyhlásil boľševizáciu strany. Jeho skupina sa presadila najmä vďaka dogmatickému preberaniu vtedajších smerníc Komunistickej internacionály. Gottwaldove parlamentné výroky z decembra 1929 o tom, že komunisti sa do Moskvy jazdia učiť "ako vám zakrútiť krk", len dokresľujú líniu vtedajšieho vedenia KSČ. 

Klement Gottwald na slávnostnej prehliadke útvarov Ľudových milícií a jednotiek Zboru národnej bezpečnosti 28. februára 1948 na Staromestskom námestí v Prahe
Na snímke predseda vlády
Zdroj: TASR

V prezidentských voľbách v roku 1934 Klement kandidoval proti Tomášovi Garriguovi Masarykovi a okrem neúspechu si za svoje výroky v predvolebnej kampani vyslúžil trestné stíhanie, pred ktorým utiekol do SSSR. Druhú svetovú vojnu strávil v moskovskom exile. V roku 1945 sa stal predsedom KSČ a túto funkciu vykonával až do svojej smrti. V máji 1946 vyhrala Gottwaldova strana voľby, keď získala takmer 40 percent hlasov a on samotný sa stal premiérom. Komunisti taktiež umožnili Edvardovi Benešovi jednoznačné znovuzvolenie do prezidentského úradu a ich vplyv na chorobami oslabeného prezidenta sa tak ešte zvýšil. 

V dôsledku nastolenia "skutočnej" marx-leninskej cesty bol komunistický prevrat vo februári 1948. Beneš nakoniec 7. júna abdikoval a Gottwald niekoľko dní nato usadol do uvoľneného prezidentského kresla. Od februára 1948 sa začalo prehlbovať jeho vazalstvo na Moskvu. Začiatkom 50. rokov bol Klement už v podstate len pasívnym vykonávateľom Stalinových direktív a je tak priamo zodpovedný za roky nezákonnosti, policajnej svojvôle a procesov, ktoré nakoniec zasiahli aj samotné vedenie KSČ. 

Predseda vlády Gottwald (vpravo) skladá sľub do rúk prezidenta Beneša, 27. februára 1948 na Pražskom hrade
Na snímke predseda vlády
Zdroj: TASR

Gottwald zomrel niekoľko dní po návrate z pohrebu sovietskeho diktátora Josifa Stalina v Moskve. Mal 56 rokov. Alkoholik, ktorý dlhodobo trpel venerickou chorobou, skonal pravdepodobne na krvácanie do hrudníka z prasknutej výdute na aorte. 


Galéria

Klement Gottwald nás priviedol Klement Gottwald na slávnostnej Predseda vlády Gottwald (vpravo)

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
ZDROJ: ČTK
FOTO: profimedia.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články