Slávny obraz Vincenta van Gogha skúmali pod mikroskopom: Objavili v ňom bizarnosť na FOTO | Topky.sk

Streda, 19. september 2018. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Slávny obraz Vincenta van Gogha skúmali pod mikroskopom: Objavili v ňom bizarnosť na FOTO

Olivovníky od Van Gogha
Olivovníky od Van Gogha
Zdroj: youtube/cbc news
12.11.2017 16:04

WASHINGTON - Nezvyčajného votrelca našli zamestnanci múzea v Kansas City, keď dali pod mikroskop jeden z obrazov holandského maliara Vincenta van Gogha. Vo vrstve maľby zostal uväznený lúčny koník. O prítomnosti vysušeného hmyzieho skeletu pritom nemal počas uplynulých 128 rokov nikto ani tušenie.


Na zvyšky drobného hnedého hmyzu narazila reštaurátorka Nelson-Aktinsonového múzea umenia Mary Schaferová, keď študovala obraz olivovníkov (Olive Trees). "Snažila som sa predovšetkým pochopiť rôzne vrstvy maľby a to, ako boli vytvorené. A vďaka tomu som objavila časť tela koníka. Skutočnosť, že sme našli toto malé prekvapenie, je zábavný spôsob, ako sa na Van Gogha pozerať z nového uhlu pohľadu," povedala. 

Slávny obraz Vincenta van
Zdroj: profimedia.sk

Tento nález odkazuje na umelcov zvyk maľovať v plenéri, keď bolo často dosť veterno. Na mokré farby na plátne sa mu tak neustále lepil prach, tráva či hmyz. "Z tých štyroch obrazov, čo dostaneš, som musel zobrať dobrú stovku a možno ešte viac múch, a to nehovorím o prachu a piesku," posťažoval sa Vincent v liste, ktorý v roku 1885 napísal svojmu bratovi Theovi.

Pokiaľ ide o smrť koníka, ktorý sa stal súčasťou nesmrteľného diela, Van Gogh je nevinný. V okolí koníka nie sú na obraze znateľné žiadne známky pohybu. To naznačuje, že už bol mŕtvy, keď ho zrejme závan vetra prilepil na plátno. 

Slávny obraz Vincenta van
Zdroj: youtube/cbc news

Obraz v kansaskom múzeu patrí do série olivovníkov tvorených asi osemnástimi dielami, ktoré holandský umelec namaľoval v roku 1889 vo francúzskom Saint-Rémy-de-Provence, kde bol na svoju vlastnú žiadosť prijatý do psychiatrického centra v kláštore svätého Pavla. Zomrel nasledujúci rok. 


Galéria

Olivovníky od Van Gogha

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, np
FOTO: profimedia.sk, Youtube/CBC News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články