Chcete zistiť, či vám partner klame? Vedci zistili, ako odhaliť lož v jeho správach | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Chcete zistiť, či vám partner klame? Vedci zistili, ako odhaliť lož v jeho správach

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: thinkstock.com
15.11.2017 10:43

ITHACA - Zatiaľ čo klamstvo pri osobnom kontakte prezrádzajú signály ako nervozita, červenanie sa alebo vyhýbanie sa očnému kontaktu, v prípade textových správ je to zložitejšie. Vedci z Cornellovej univerzity v americkom meste Ithaca ale tvrdia, že v textových správach našli vzorec naznačujúci, či pisateľ hovorí pravdu. Píše o tom britský denník The Independent.


Výbuchy sopiek môžu mať hrôzostrašné následky: Vedci tvrdia, čakajú nás roky bez leta

Vedci analyzovali 1703 konverzácií. Rozdelili ich na pravdivé a lživé a podľa pohlavia odosielateľa. Spočítali množstvo slov a výskyt niektorých výrazov v percentách. Zistili, že keď klamú ženy, majú tendenciu používať slová týkajúce sa vlastnej osoby ako "ja" alebo "moje".

Klamlivé textovky žien obsahovali v priemere osem slov. Pravdivé mali slov deväť. Skupina mužov sa ukázala byť komplikovanejšia, lživé aj pravdivé správy mali oboje v priemere sedem slov. Obe pohlavia však pri klamaní oveľa častejšie používali nezáväzné výrazy, ako "pravdepodobne" alebo "možno".

Chcete zistiť, či vám
Zdroj: thinkstock.com

Podľa podobnej štúdie Univerzity Brighama Younga v Utahu záleží tiež na tom, ako dlho autorovi správy trvá, než svojmu náprotivku odpovie. S textom obsahujúcim klamstvá si pisatelia dávajú načas, uviedli tamojší vedci. Napísať klamlivú správu trvá podľa nich o desať percent dlhšie ako pravdivú.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články