FOTO, ktoré nepozerajte najedení: Lekári len krútia hlavou nad tým, čo našli v pacientke | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

FOTO, ktoré nepozerajte najedení: Lekári len krútia hlavou nad tým, čo našli v pacientke

Zdroj: profimedia.sk
13.09.2017 10:40

RAJAWADI - Nechutný nález vyoperovali chirurgovia z tráviaceho traktu mladej, dvadsaťročnej ženy v nemocnici Municipal General Hospital v Rajawadi v Indii. Pacientka vážila pred operáciou iba tridsať kilogramov, trpela žalúdočnými problémami a zvracala. Príčinu jej komplikácii odhalilo CT vyšetrenie. Žalúdok, dvanástnik a tenké črevo mladej pacientky boli zaplnené vlasmi, ktoré jedla kvôli neurotickej poruche. Vo svojom tele ich mala takmer jeden kilogram.


Chorvát (45) si dal urobiť nový nos: FOTO Po operácii prišla strašná bolesť v rozkroku

Tím chirurgov vyoperoval z tela dvadsaťročnej Indky trpiacej na Rapunzelov syndróm, masívny vlasový útvar. Mladá žena vážila iba tridsať kilogramov, sťažovala sa na bolesti žalúdka a často zvracala. CT vyšetrenie odhalilo príčinu.

FOTO, ktoré nepozerajte najedení:
Zdroj: profimedia.sk

„Už pri prvom vyšetrení som pri stláčaní jej brucha narazil na niečo tvrdé. Všetko vysvetlilo CT vyšetrenie,“ povedal lekár Bharat Kamath z nemocnice v Rajawadi pre miestne médiá. V tráviacom trakte lekári našli obrovskú vlasovú guľu a pacientku museli okamžite operovať. Ubitý masívny vlasový zlepenec, ktorý vyoperovali z tela pacientky vážil 750 g.

Nález zo žalúdka bol 25 cm dlhý a 12 cm široký a postupne sa v tvare čreva tiahol až do dĺžky takmer jedného metra. „Vlasy nie sú v ľudskom tele absorbovateľné. Postupne sa hromadia v tráviacom trakte, ten sa stáva nefunkčný a hrozí prasknutie čriev,“ vysvetľuje lekár. "Už sme sa stretli s prípadmi, kedy nebol nález až taký veľký a odstránili sme ho endoskopiou,“ dodáva.  

FOTO, ktoré nepozerajte najedení:
Zdroj: profimedia.sk

Prípad mladej ženy nie je ojedinelý. Rapunzelov syndróm je pomerne častý a prejavuje sa najmä u neurotických detí a mladých ľudí. Pacienti s touto poruchou nejedia iba vlastné vlasy, ale aj vlasy z bábiky alebo chlpy z kefy. Mladá Indka v tomto prípade trpela aj trichotillomániou, čiže trhala si a jedla iba svoje vlasy. 


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: gab
FOTO: profimedia.sk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články