Štvrtok, 24. jún 2021. Meniny má Ján, zajtra Tadeáš.

Lekári varujú milovníkov sushi: V bruchu muža (32) objavili hnus na FOTO

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Mark Von Holden/Invision for Eddie Wu Sushi and Sorbet/AP Images
13.05.2017 19:25

LONDÝN - Ak si radi pochutnávate na sushi, možno by ste mali prehodnotiť stravovacie návyky. Odborníci upozorňujú, že konzumácia nedostatočne tepelne upravených rýb či plodov mora nemusí byť bezpečná. Rastúca popularita sushi na Západe je vraj spojená aj s nárastom parazitárnych infekcií.


V sushi sa môžu nachádzať parazity, varujú lekári. Odborný magazín British Medical Journal Case Reports upozornil na prípad 32-ročného muža, ktorého hospitalizovali s horúčkou, vracaním a bolesťou brucha. Počas dôkladného vyšetrenia lekárom povedal, že v poslednom období jedol sushi.

Desivá štatistika z prieskumu zamáva vaším jedálničkom: S rybami podvádzali aj na Slovensku!

Gastrointestinálna endoskopia napokon v črevách muža odhalila hmýriace sa larvy parazita, ktorý sa hostil na jeho črevnej výstelke. Vzorky vyšetrenia potvrdili, že ide o druh škrkaviek, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzali zo sushi. Larvy parazitov sa môžu nachádzať v surovom alebo nedovarenom mäse rýb a chobotníc. Prítomnosť parazitov vyvolala bolestivý črevný zápal.

Lekári varujú milovníkov sushi:
Zdroj: BMJ Case Reports

Lekárom sa podarilo larvy z črevnej sliznice pacienta odstrániť. Parazitmi škrkavky rodu Anisakis sa ľudia najčastejšie nakazia v Japonsku, ale so zvýšenou konzumáciou sushi sa takéto prípady objavujú aj v západných krajinách. 

Lekári varujú milovníkov sushi:
Zdroj: BMJ Case Reports


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: SITA/Mark Von Holden/Invision for Eddie Wu Sushi and Sorbet/AP Images, BMJ Case Reports

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články