Streda, 22. september 2021. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Lekári narazili na objav, o ktorom sa im ani nesnívalo: V brušnej dutine máme neznámy orgán!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
04.01.2017 19:25

LIMERICK - Učebnice anatómie ľudského tela čakajú zmeny. Lekári z írskej Univerzity v Limericku si môžu pogratulovať k veľkému medicínskemu objavu. V tráviacom systéme totiž objavili ďalší orgán, ktorý zrejme položí základy novej vednej oblasti.


Objaveným orgánom je okružie (mezentérium), ktoré prepája črevo s brušnou dutinou a odborníci ho doposiaľ považovali len za nesúrodú štruktúru pozostávajúcu z niekoľkých samostatných častí. Profesor chirurgie Calvin Coffey však zistil, že ide o trvalý celok, ktorý má v tele svoju funkciu, informuje Medicalxpress.com.

Jim zistil otrasnú vec: Darované telo mŕtvej mamy zneužili, tajný experiment americkej armády!

Profesor Coffey túto hypotézu publikoval už v novembrovom vydaní renomovaného medicínskeho magazínu The Lancet Gastroenterology & Hepatology. Podľa Coffeyho máme v tele orgán, ktorý by sme mali podrobiť ďalším vedeckým štúdiám vzhľadom na lepšiu potrebu pochopenia jeho fungovania. „To by mohlo viesť k menej invazívnej chirurgii, nižšej miere komplikácií a rýchlejšiemu zotaveniu pacientov, ako aj k celkovo nižším nákladom,“ zdôraznil lekár.

Lekári narazili na objav,
Zdroj: thinkstock.com

Mezentérium by podľa profesora mali lekári vnímať ako každý iný orgán v tele a skúmať by ho mala samostatná medicínska oblasť. V súčasnosti vedci poznajú anatómiu a štruktúru mezentéria, musia však preskúmať aj jeho funkciu. Možno tak narazia aj na ďalšie druhy ochorení, ktoré súvisia s abnormálnymi prejavmi mezentéria. Revolučný objav profesora Coffeya mení storočný pohľad na anatómiu ľudského tela, v dôsledku čoho bude nutné aktualizovať lekárske učebnice o tento poznatok.

Lekári narazili na objav,
Zdroj: thinkstock.com

 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články