Ľudí vyhnali z vlastných domovov: Aby si USA na ostrovoch v Indickom oceáne postavilo základňu | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Ľudí vyhnali z vlastných domovov: Aby si USA na ostrovoch v Indickom oceáne postavilo základňu

Obyvatelia sa chcú na ostrovy vrátiť
Obyvatelia sa chcú na ostrovy vrátiť
Zdroj: SITA/AP
18.11.2016 14:10

PORT LOUIS - Bývalí obyvatelia Čagoských ostrovov v Indickom oceáne, ktorí boli obeťami studenej vojny, neprestávajú usilovať o to, aby sa mohli vrátiť do vlasti. Pred viac ako 40 rokmi ich z nej vyhnali, aby urobili miesto americkej vojenskej základni Diego García. "Je to náš životný cieľ, náš boj: chceme sa vrátiť na Čagoské ostrovy," hovorí osemdesiatročný Rosemond Saminden, ktorý sa narodil na atole Peros Banhos.


Porušuje Rakúsko neutralitu? Odpočúvacie zariadenie USA z čias studenej vojny priamo pri Slovensku

Spomínaný atol patrí k Čagoským ostrovom a Rosemond sníva o tom, že sa vráti na svoj rodný ostrov skôr, než zomrie. Rovnako ako ďalších 1500 obyvateľov bol z nich aj on vypudený v roku 1973. Odvtedy žije na Mauríciu, viac než 1200 kilometrov juhozápadne od 55 Čagoských ostrovov, z ktorých tri boli kedysi obývané: Diego García, Salomon a Peros Banhos.

"Naši rodičia sú pochovaní na cintorínoch na Peros Banhos, Diego García a Salomon. Ako môžeme súhlasiť s tým, že nesmieme k hrobom klásť kvety a uctiť svojich predkov?" cituje agentúra AFP predsedu skupiny vysídlencov z Čagoských ostrovov na Mauríciu Oliviera Bancoulta.

Louis Olivier Bancoult
Ľudí vyhnali z vlastných
Zdroj: SITA/AP

Obyvatelia Čagoských ostrovov, tiež nazývaní "ostrovania", tvoria malú populáciu potomkov niekdajších otrokov. Ich jedinou chybou bolo to, že obývali súostrovia, ktoré sa počas studenej vojny stalo pre Veľkú Britániu a Spojené štáty strategickým. V roku 1965 získala Británia súostrovie od poloautonómnych inštitúcií Maurícia, tri roky pred tým, než Maurícius získal nezávislosť.

"Maurícijské úrady boli v roku 1965 vystavené nátlaku a ustúpili. Podľa ich vtedajšieho názoru mali možnosť voľby medzi tým, či Maurícius získa nezávislosť, alebo nie. Briti ich skutočne vydierali," hovorí bývalý maurícijský premiér a súčasný vodca opozície Paul Berenger.

V roku 1966 podpísali Washington a Londýn dohodu oprávňujúcu Spojené štáty používať Diego García na vojenské účely na obdobie 50 rokov, do decembra 2016, s možnosťou dohodu predĺžiť až do roku 2036. V rokoch 1968 až 1973 nasledovala politika násilného vysídľovania ostrovanov označených vo vtedajšej britskej diplomatickej správe ako "niekoľko Tarzanov a Piatkov".

Ľudí vyhnali z vlastných
Zdroj: SITA/AP

Spočiatku bolo obyvateľom Čagoských ostrovov, ktorí odišli na Maurícius na dovolenku alebo za lekárskou starostlivosťou, zakázané vrátiť sa domov. Zvyšok populácie bol nemilosrdne vysídlený v rokoch 1971 až 1973 a poslaný na Maurícius alebo Seychelské ostrovy. Strategický charakter základne Diego García sa stále viac prejavoval v 70. rokoch, keď sa Červení Khméri zmocnili vlády nad Kambodžou a sovietske námorníctvo rozšírilo svoj vplyv v Indickom oceáne.

Neskôr hrala základňa Diego García významnú úlohu pri americkom bombardovaní v Afganistane v rokoch 2001 až 2006 a pri vojne v Iraku v rokoch 2003 až 2006.

Ľudia vysídlení z Čagoských ostrovov pokračujú v boji za pomoci maurícijskej vlády, ktorá si nárokuje zvrchovanosť nad súostrovím v mene územnej celistvosti Maurícia. Maurícijský premiér Anerood Jugnauth tento rok v septembri bojoval za vec bývalých obyvateľov Čagoských ostrovov na pôde Valného zhromaždenia OSN. Maurícijské úrady sa s Britmi dohodli, že začnú nové rozhovory, ktoré by mali skončiť v polovici budúceho roka. Maurícius si ponechal možnosť predložiť prípad Medzinárodnému súdnemu dvoru.

Ľudí vyhnali z vlastných
Zdroj: SITA/AP

Dnes je bývalých obyvateľov Čagoských ostrovov a ich potomkov takmer 10.000. Žijú na Mauríciu, na Seychelách a v Británii a časť z nich získala britský pas. Mnohí z nich snívajú o tom, že sa na ostrovy vrátia alebo tam aspoň budú môcť občas jazdiť. Patrí k nim aj Rosemondova dcéra Claudie, ktorá mala štyri roky, keď rodina opustila Peros Banhos. Sama si na nič nepamätá, ale otec jej o vlasti rozpráva. "Vnúčatá sa niekedy zasmejú. Je to pekné mať toľko spomienok, ale zároveň je to smutné," hovorí.


Galéria

Obyvatelia sa chcú na Louis Olivier Bancoult

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články