°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

FOTO Jedinečný objav blízko Slovenska: Vedci našli obrovského mamuta spred milióna rokov

Unikátny objav palentológov
Unikátny objav palentológov
Zdroj: Foto: nhm-wien.ac.at
31.08.2016 20:00

VIEDEŇ - Unikátny objav neďaleko slovenských hraníc v Rakúsku. Geológovia našli pozostatky mamuta, ktorý chodil po našom území pred miliónom rokov. Vskutku jedinečný nález "vyplával" na povrch pri výstavbe diaľnice.


Geológovia objavili pozoruhodné pozostatky počas prípravných prác na výstavbu diaľnice A5 neďaleko Bullendorfu. V zemi našli veľmi zachovalé mamutie kly, dlhé 2,5 metra. Ako informujú paleontológovia z Národnohistorického múzea vo Viedni na svojej stránke, pozostatky sú staré približne milión rokov.  

FOTO Jedinečný objav blízko
Zdroj: Foto: nhm-wien.ac.at

Okrem klov našli tiež stavce a zuby. Po odkrytí pozostatkov ich geológovia stabilizovali pomocou sadrových obväzov a previezli do múzea vo Viedni. Všetky nájdené kosti s najväčšou pravdepodobnosťou patria jednému zvieraťu. 


Prečítajte si aj:

Dvaja chlapci sa postarali o senzačný OBJAV: Navždy zvrátil debatu o prvých obyvateľoch


FOTO Jedinečný objav blízko
Zdroj: Foto: nhm-wien.ac.at

Odborníci sa zhodli, že vzhľadom na geologické podmienky a tvar klov nejde o "obyčajného" mamuta, ale o oveľa staršieho tvora. Mamut, ktorému pozostatky patria, žil podľa vedcov v starších štvrtohorách, tzv pleistocéne. Nájdené zviera bolo vysoké približne päť metrov a vážilo osem ton.  


Galéria

Unikátny objav palentológov

Nástroje k článkuZDROJ: miš
FOTO: naturhistorishes museum wien

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články